Галин Цоков: Първият учебен ден е празник на знанието за цялото ни общество
"Тази учебна година пред нас има много предизвикателства"
Днес над 700 хиляди ученици ще пристъпят прага на българското училище. За всеки един от тях и за техните семейства днешният ден е празник. Така е и за всички, които са свързали живота си с мисията да преподават и да формират личности. Затова и първият учебен ден е празник и за цялото ни общество. Празник е на знанието, казва в приветствието си за първия учебен ден министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Ротационно правителство
- От тази есен: Учебниците влизат в "дигитална раница", промени в изпитите и ваканциите
- Учениците ще получават само електронната медицинска бележка след преглед от 1 октомври
- Обявиха мерки за безпроблемното начало на новата учебна година, 90% от училищата са на едносменен режим
- Дигитална раница, електронни бележки, втора дата за матурите: Новата учебна година започва
Приветствието е отправено до първокласниците, до директорите, до учителите и педагогическите специалисти, до учениците и родителите. В него образователният министър казва:
"Бих искал да се обърна специално към тези малко над 57 хиляди първокласници, които днес за първи път ще се срещнат със своите учители. Скъпи деца, днес в родното училище започвате едно голямо приключение. Приключение, което ще е изпълнено с много предизвикателства, игри, откриване на нови неща и знания за света около вас. Бъдете любопитни, търсещи и преди всичко щастливи през учебните часове, които Ви предстоят. Нито за момент не забравяйте, че училището е място, където винаги ще получите подкрепа и разбиране. Уважавайте учителите си и общувайте със съучениците си - приятелствата с тях са безценни".
В обръщението си към учителите и ръководителите на образователни институции министър Цоков отбелязва, че в обучителния процес има трудни дни, има и моменти, в които човек си задава въпроса дали да продължава да дава всичко от себе си.
"Днес, когато цялото ни общество гледа към Вас, повече от всякога трябва да сте горди с професията си. Обичайте я, защото тя е призвание! С гордост бъдете учители на децата ни. Хилядите цветя, които ще получите в първия учебен ден, са жест на благодарност и признание за труда Ви от цялото общество", казва образователният министър.
Той отправя специални поздравления и към колективите на всички яслени групи и детски градини, които поставят основата, без която успехите и на училищното, и на висшето образование биха били немислими.
"Не на последно място поздравявам с първия учебен ден и 398-те български неделни училища зад граница. Скъпи представители на българските общности и учители, продължавайте да обучавате със същото себеотрицание и давайте всичко от себе си, за да възпитате любовта към езика, културата и родината ни в тези близо 30 хиляди деца, които живеят далеч от България, но чрез Вас тя ще остане в сърцата им. Пожелавам на всички Вас - учители, директори и ученици, здраве, благополучие и добротворство! На добър час!", с тези думи завършва приветствието за 15 септември на министър Галин Цоков.
Тази учебна година пред нас има много предизвикателства, отбеляза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков в интервю за БНТ. Има много средства по Плана за възстановяване и устойчивост, които общо за образованието са над милиард и сто - двеста милиона лева, ако се използват пълноценно, това ще промени до голяма степен образователната среда в българските училища, отбеляза той.
Министърът обасни, че една от възможностите, които дава Планът за възстановяване и устойчивост е за ремонт и реконструкция на образователни институции. Ще бъдат финансирани над 110 образователни институции в цялата страна за основен ремонт и реконструкция, каза проф. Галин Цоков.
"Има и още едно голямо предизвикателство, свързано с Плана за възстановяване и устойчивост - създаване на СТЕМ центрове и кабинети в над 2400 училища. Там средата дава възможности да се промени самият начин на преподаване, защото предполага учителите и учениците да работят съвместно, да има повече творчество", добави той.
По отношение на промените в образователните програми, министър Цоков посочи, че има идея да отпаднат някои фактологически подробности, които са свързани само с възпроизвеждане на знания, за да могат да се облекчат учебните програми.
"Само по този начин няма да могат да се променят учебните програми и учебното съдържание, затова като цел е записана промяна, свързана с тяхната по-голяма рамковост по отношение на компетентности. В програмите да се поставят цели, свързани с развитие на уменията и компетентностите на учениците, а учителите и училището да имат по-голяма самостоятелност по отношение на това какво ще се учи, стига да се постигнат целите в рамките на съответния етап на обучение", каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.