Пролетта е вече факт. Доколко слънчева е, това има отношение към романтичната ни представа за обновяването на живота, но състоянието на имунната ни система е по-скоро като на ранен войн след дълга и изтощителна битка. Организмът ни се е борил с различни вирусни и бактериални патогени, преодолял е различни по тежест инфекции и вместо да възтържествува под заревото на пролетното слънце и уюта на увеличаващата се дневна светлина, той трябва да впрегне нови сили, за да се възстанови и да продължава да ни защитава.

Кои са факторите, които му пречат?

Пролетната умора е само част от познатите симптоматични прояви на изтощения организъм. Други фактори, влияещи на цялостния организъм са: намалените нива на витамин Д заради оскъдната слънчева светлина; метаболитните промени при по-уседналия начин на живот и намалената физическа активност; промяната в диетичния режим с прием на по-въглехидратна храна, месо и намалена консумация на пресни сезонни плодове и зеленчуци; пребиваването предимно в затворени помещения с изкуствено отопление; високите нива на замърсяване на въздуха, поради честата употреба на транспортни средства; както и различни биохимични процеси, които имат психо-емоционална връзка. На всичкото отгоре пролетта е и сезонът на алергиите - твърде много предизвикателства за организма ни.

Трябва ли да се помогне на имунната ни система или тя има достатъчен капацитет да се справи сама?

Краткият отговор на този често обсъждан въпрос е - да. Най-силният компрометиращ фактор за имунната система е стресът. Той може да е психологически, а може да е свързан с резки промени в биохимията на тялото, хормоните или заразяването с патогени. Здрав имунитет се изгражда, но трябва и да се поддържа. Това, разбира се, може да се случи по различни начини и с различни техники.

  1. Разходките на открито поне по 15 минути в новоразлистената гора е изключителен бустер на имунната система, който има пряко отношение с химичните молекули, отговорни за чувството ни на удоволствие и щастие. Чистият въздух, насищането с кислород, общият тонус на тялото допринасят за по-бързото възстановяване на естествените съпротивителни сили на организма и разтоварват стреса и напрежението. Нови изследвания сочат, че разходката в гора увеличава значимо нивата на антиоксиданти в тялото и броя на едни от най-важните клетки на имунната система - клетките-убийци (NK).
  2. Излагането на слънце спомага на организма да набави витамин Д, който е изключително важен за минералната хомеостаза (равновесие) в организма, от която той толкова се нуждае след зимния период. Този мастно разтворим витамин играе важна ключова роля и в нервната система, а спрямо имунитета той задейства имунните клетки на тялото да произвеждат антитела, като така подсилват защитните ни механизми.
  3. Детоксикираща програма и почивка от тежките меса и приети през зимния сезон медикаменти може да се направи с правилно подбрани леки храни и пресни зеленолистни зеленчуци, в комбинация с повече лимон и авокадо или един ден в седмицата да се приемат само бульони и чай. Това облекчава работата на черния дроб и спомага за по-ефективното и бързо елиминиране на токсините от тялото, но също така може да регенерира цялата имунна система.
  4. Медитацията, разтегателната гимнастика като йога, дихателните упражнения на проветриво в сутрешни часове спомагат за по-добра кръвна циркулация, насищане с кислород, енергизиране на тялото и редуциране стреса. Психическото здраве е тясно свързано с имунната система и всяка форма на аеробно движение допринася положително за физическата устойчивост.
  5. Добрият пълноценен сън е изключително важен за всички биохимични процеси в тялото и за имунната система. Една неспокойна нощ генерира изключително високи нива на стресовия хормон кортизол. Отпочиналото тяло е устойчиво както на стрес, така и на бърза температурна адаптация, която е характерна за пролетния сезон.
  6. Приемът на вода е подценяван фактор за усилване на имунната система. Водата няма пряка връзка с имунните клетки, но индиректното й участие е чрез извличането на токсините от тялото, участието й във всички обменни процеси и създаването на благоприятна среда за междуклетъчен обмен.
  7. Природните продукти като извлеци от билки, плодове и зеленчуци, без значение дали под формата на отвари, етерични масла, екстракти или флавоноиди, имат безспорни ползи за имунната система, но основен проблем при тях е дозировката. Никой не може да каже със сигурност какъв ще бъде ефекта от чаша чай или литър вода с определен брой етерични капки. Докато хранителните добавки от органичен произход, произведени за конкретни здравословни цели имат ясно предписание за дозиране и отчетени резултати.

Ползата от готовите форми за възстановяване на имунната система.

Повечето хора знаят какво е необходимо, за да живеят здравословно и да поддържат добър имунитет, но най-честото оправдание е, че не достига време. Здравето трябва да е приоритет номер 1, но отсъствието на симптоматика не е равносилно на пълноценно здраве. Много често в организма се извършват редица процеси, които се борят да запазят статуса на здраве, а постоянното компрометиране на имунната система я изтощава и тези съпротивителни сили постепенно отслабват.

Някои хора се чувстват "разкършени", имат едва забележими симптоми, но не могат да си позволят да прекъснат дневния цикъл на работа, ангажименти и задачи. Те отдават главоболието, хремата, умората, втрисането на различни контекстуални причини - течение в офиса, стрес в работата, неспокоен сън. Когато има липса на дълги "светли" периоди, обикновено едно инфекциозно заболяване с изявена симптоматика води след себе си и усложнения, защото имунната система е твърде "уморена" от перманентната борба с леките простудни симптоми.

Други пътуват често и сменят климатични пояси или попадат в географски територии с високи температурни инверсии. Самолетният полет е стрес за организма. Температурната адаптация след краткото време на пътуване е изключително предизвикателство за имунната система.

За тях и за всички, които нямат възможност да изготвят целенасочен план за укрепване на естествената защита на организма, фармацевтична компания Мирта Медикус е създала стандартизирани натурални продукти, които укрепват, възстановяват и поддържат имунната система в максималния й капацитет. Извлечени от природни съставки, имунокомплексът за възрастни и деца над 6 години Иновирон капсули действа и директно при среща с вируси и други патогени, т.е. може да се прилага и при наличието на симптоми. В състава му присъстват освен комплекс от органични активни вещества от растителен произход, като гъба шийтаке, бъзак, чага, ехинацея, андографис и дълъг пипер, но и незаменими аминокиселини, витамини и минерали. Капсулите засилват също естествените механизми на лигавично самоочистване в носоглътката и белите дробове и защитават клетките от оксидативен стрес.

Снимка: iStock by Getty

Инфекциозни предизвикателства в детската възраст

Вирусите при децата са тренировъчен лагер за имунната система. Изграждането на имуноглобулини и уязвимостта на крехкия детски организъм сред обмяната на патогени в затворените групи на детски градини и училища е предпоставка за чести продължителни инфекции и кратки периоди на здраве. Младият организъм има особена нужда от подсилване на имунитета, защото със затопляне на времето се появяват нови предизвикателства за него: времето на открито се увеличава, но с това се увеличава и вероятността от среща с нови патогени поради занижената хигиена, честата консумация на храни на открито, контакта с животни, споделени общи пособия и скупчване в големи разнородни групи.

Комплекса Бронховитал кидс Имуно сироп е с различен състав от този, за възрастните. Билките в него са внимателно подбрани и съобразени с чувствителността от алергени и съчетание от меко действие и категоричен резултат. Освен споделените по-горе ползи с продукта Иновирон, този вкусен сироп с аромат на ягода способства и за процесите на кръвотворене, което е от изключителна важност за детския организъм. Съобразен с най-високите стандарти за екологично чист продукт, в сиропа Бронховитал кидс имуно отсъстват оцветители, захар и спиртна основа. Сиропът е подходящ за деца над 1 годишна възраст.

Елегантно излизане от тежки усложнения

Не малка част от инфектираните тази година получиха усложнения. Особено педиатричните звена бяха препълнени с пациенти с отити и инфекции на белите дробове. Всяко излизане от острата фаза на вирусно усложнение води след себе си дълъг процес на възстановяване, което не е само имунологично, но и тъканно.

Дефиброзамин е уникален комплекс от съставки, които спомагат за ускоряване на естественото елиминиране на сраствания и наслагвания от различен характер. Негови основни съставки са натурални ензими, които имат изключителните свойства да елиминират от кръвта отпадни продукти, микротромби, да разграждат фибрина от тъканите без опасност от кървене и чрез действието си през кръвния поток да възпрепятства различни възпалителни процеси като регулира различни провъзпалителни ензими.

Кварцетинът в състава на Дефиброзамин е с доказани качества в антиоксидацията, възстановяването след боледуване, особено на дихателните пътища.

Екстрактът от върбова клонка възпрепятства слепването на тромбоцитите, а сладкият корен работи стимулира естествените способности на надбъбречните жлези да разнасят и омекотяват сраствания в организма. Количествата йод, съдържащи се в препарата са еквивалентни на нивата при балансирано хранене, но присъствието му в тази възстановителна комбинация е комплементарно на останалите съставки.

Независимо кой подход изберете за себе си или за своето дете, добре е да имате предвид, че имунната система е фин механизъм, който трябва елегантно да се насочва по пътя на възстановяването, а не да се стимулира агресивно. Тя има капацитета и устойчивостта да издържа натоварване, но понеже няма почивни дни и ваканции, като се изтощи, излага организма на страдание.

Източник: Мирта Медикус


 

Материалът се публикува със съдействието на Мирта Медикус.