Чаирските езера като капсули на биоразнообразието в Родопите
"Девин" ЕАД се ангажира с опазването на торфищата в района заедно с Българска фондация "Биоразнообразие" с проект, който защитава и възстановява природните екосистеми и подкрепя опазването на околната среда и климата
Чували ли сте за приказните Чаирски езера в Родопите? Ако все още не сте, за тях вече ще се говори все повече. Причната е, че каузата за опазването на тези своеобразни "капсули на биоразнообразието в Родопите" обедини кметове, еко експерти, журналисти, директори на предприятия и много други съмишленици.
Малко познатите, но изключително красиви Чаирски езера представляват седем водоема в Западните Родопи, разположени от 1360 до 1460 м надморска височина. Част от тяхната огромна екосистема са торфищата, древни въглеродни депа, които предлагат убежище на мигриращи птици, рядка флора и фауна и уникално биоразнообразие.
Торфищни зони като Чаирските езера са рядкост за България и са истински природен феномен, който се бори с климатичните промени и смекчава ефекта на сушата, намалява риска от пожари и помага за осигуряване на чиста питейна вода. Това са само малка част от причините, които оформят мотивите за тяхното опазване (повече за Чаирските езера вижте във видеото).
На 25 септември "Девин" ЕАД в партньорство с Българска фондация "Биоразнообразие" официално представиха тригодишен проект за дълготрайното опазване и поддържане на торфищата в района на Западните Родопи, наречен "Чаирски езера. Капсули биоразнообразие в Родопите".
Проектът е с основни партньори БФБ, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, Министерство на околната среда и водите, Регионалната инспекция по околната среда и водите в Смолян и Държавно горско стопанство в Девин, а инициативата зад него е на "Девин" ЕАД. При представянето на проекта присъстваха кметът на Триград Аделина Чолакова и директорът на Държавно горско стопанство - Триград инж. Пламен Малковски, които заявиха своята подкрепа и ангажираност.
Водещ на събитието бе небезизвестният журналист Николай Василковски, който е и лице на кампанията за популяризирането на проекта, заедно с Елена Иванова - автор на блога "Думи в друми".
При представянето стана ясно, че по проекта "Чаирски езера. Капсули биоразнообразие в Родопите" се предприемат спешни мерки за опазване на торфищата в езерата, а екипът от учени следва конкретни стъпки сред които почистване, извличане на биомаса от водна растителност с цел тестване и научно изследване, разработка на хидроложки проект за поддържането на района на Чаирски езера, изготвяне на предложение за разширение на Защитена местност "Чаирите".
Йорданка Славова, изпълнителен директор на Българска фондация "Биоразнообразие", изрази благодарност заради създаденото партньорство. "Много трудно се създава едно партньорство, защото е въпрос на взаимно доверие, което се изгражда стъпка по стъпка. Благодарни сме на "Девин" за подкрепата и за всички срещи, за да се случи това партньорство. Надявам се тази инициатива да послужи за пример и да зарази други компании, които да търсят експертността на научната общност и природозащитните организации, за да намираме заедно общия път към опазването на природата."
Защитата и възстановяването на природните екосистеми е решение не само в подкрепа на опазването на околната среда и климата, но и възможност за развитие на партньорствата по голямата тема, свързана с устойчивото управление, бе тезата, около която се обединиха участниците в събитието.
За Dir.bg, който е медиен партньор на инициативата, Румяна Иванова - експерт Консервационни дейности, дарителство, социално предприемачество към Българска фондация "Биоразнообразие", разясни повече за важността на опазване на влажните зони в България:
Доколко е спешно да се погрижим по-сериозно за опазване на торфищата в България?
Фондацията от години се интересува от тази тема, но торфищата в Чарските езера, това безценно нещо в сърцето на Родопите, са напълно неизвестни. Хората почти нищо не знаят за тях. България е много южна, много топла и при нас торфищата не са обичайна екосистема. Те са характерни за по-северните и по-студени места в Европа. За България те са много малки, в резултат на което много непознати и изключително непроучени.
В момента по проекта все още се работи от научните екипи. Идентифицираме какво има на териториите на езерата, на база на научните данни вземаме решения какви мерки трябва да се предприемат за тяхното опазване и съхранение, какво би повлияло положително на това местообитание.
Чаирските езера, освен красиво място, което да посетим, са и от особена важност за биоразнообразието у нас. Освен това имат местно, национално и дори международно значение. Обяснете защо.
Всъщност торфищата са нещо като супер героите на екосистемите, хем имат суперсили, хем никой не ги е виждал и не знае как изглеждат. Те са наистина безценни. Всеки от учените, който се качва на Чаирските езера се връща и казва: "Благодарим ви! Ако не бяхте вие може би щяхме да пропуснем това природно богатство". Всеки от тях откриваше и поне един вид от Червената книга, което доказва, че торфищата в България, макар и едни съвсем малки територии, са буквално безценни.
И макар да стана изключително модерно да си говорим за климатичните промени, всъщност е изключително важно да си говорим за климатичните промени. Именно това е суперсилата на торфищата. Те натрупват в себе си толкова въглероден диоксид, колкото не натрупват тропическите гори, които досега бяха най-разпространеното схващане. Торфищата задържат въглеродния диоксид, защото това всъщност са мъхове, които отмират и падат върху дъното и образуват торфен остров. И всъщност в процеса на това отмиране държат въглеродния диоксид в себе си, по начин който нищо друго не прави това в такава степен. Увеличаването на площите на торфищата е един от начините да се справим с климатичните промени, в които живеем.
Засушаването, което стана актуално през последните години е друг проблем, с който торфищата помагат, защото те задържат водата и я пречистват.
Третото и най-безценно нещо за нас е огромното биоразнообразие, което тези територии имат, защото те са изключително специфични и благоприятстват биологични видове, които не могат да се срещнат никъде другаде. Най-любима на всички ни е една миниатюрна зелена орхидея, която не се среща на друго място в България.
Пред какви заплахи са изправени Чаирските езера? Всички знаем за климатичните промени, замърсяването, пресушаването, неправилната експлоатация на някои водоеми, щетите от туризма. Каква вреда би настъпила, ако не вземем предвид всичко това и не се задействаме по-активно?
Даваме си ясна сметка, че това, което правим, и това за което разказваме в момента, е много интересно и имаме едно на ум. В никакъв случай идеята ни не е хиляди хора да тръгнат и да търсят малка зелена орхидея, така че част от нещата, които правим по този проект е ясно да обясним на хората какво виждат. Тези който са качват там да знаят, че са попадни на едно място, което е безценно и защо е безценно. Искаме да обясним на туристите, че могат да се насладят на езерата без да нанасят вреда.
Във фондацията не разполагахме с необходимия експертен капацитет, за да оценим тези територии и поканихме всички нужни учени от БАН да се присъединят и в бъдеще ще ви информираме какво точно сме открили и какви мерки трябва да се предприемат.
Като отговорна компания, "Девин" ЕАД инвестира в икономическото, социално и културно развитие на обществото чрез инициативи, насочени към регионалното развитие, опазването на околната среда и образованието. Защо обаче се спират на влажните зони и торфищата на Чаирските езера в Родопите? Питаме изпълнителния директор на компанията Борислава Налбантова. Тя обясни:
"Опазването както на водите, така и на биоразнообразието е сред постоянните ни приоритети и съществена част от стратегията ни за устойчиво развитие "Извор на промяна". Важно за нас е да участваме и инвестираме в дейности, които можем да проследим и които имат ясен положителен резултат. Затова и се ангажираме с инициатива, от която можем да видим реален ефект.
Спряхме се на торфищата на Чаирските езера на базата на научни доказателства и като проект, който ще има най-голямо положително влияние върху биоразнообразието. С усилията за възстановяването и опазването на уникалното водно и растително богатство на Чаирските езера повдигаме и голямата тема за влажните зони у нас, които играят съществена роля в борбата срещу промените в климата".
НАЙ
10 са вече жертвите на пожара в Лос Анджелис, унищожени са домове, библиотеки, банки, църкви
Въпрос на български журналист хвърли Мелони в смут, смях и затруднение
Американски боеприпаси и поръчани за германската армия ракети заминават за Украйна
Сенсей успокоява Петков пред СГП: Уредено е всичко, с баща ти сме ги хванали нещата
От кулоарите: Кабинетът на ГЕРБ, БСП и ИТН е готов, ДПС на Доган дава рамо
Американски боеприпаси и поръчани за германската армия ракети заминават за Украйна
"За данъците, емиграцията и АЕЦ": Илон Мъск излъчи разговор на живо с лидерката на АзГ
ПП на митинг пред СГП, Кирил Петков преди разпита: Не съм извършил никакво престъпление
Кремъл: Руският президент е готов да се срещне с новия лидер на САЩ без никакви условия
Петков обясни кой е Сенсей, помага ли му баща му и помоли за подкрепа "в рамките на закона"