Защитата: Прокурорите не са разследвали КТБ след затварянето
Съчинение по картинка в неясен литературен жанр – така адвокатите на Цветан Василев коментираха дългото изложение на прокуратурата по обвинителния акт за КТБ.
Днес защитниците Константин Симеонов и Христо Ботев коментираха пред bTV, че от резюмето става ясно, че разследването избирателно е разглеждало периода преди краха на банката и въобще не се е занимавало с „грабежа” на активи след него.
„Това творение на прокуратурата е несериозно, защото се говори за грандиозна корупция – ами, разкрийте я тази корупция! По това дело няма едно обвинение (за корупция – б.р.)”, каза Ботев.
Според адвокатите разследването спира на дата 20 юни 2014 г., когато КТБ е „съборена”.
„Към момента, в който банката я сриват, всички кредити са обслужвани. Те стават необслужваеми след срива, големият грабеж е след 20 юни 2014 г. Аз видях с очите си оценка на международна компания на 13 актива, контролирани от КТБ, за над 3,5 млрд. лв. – „Виваком”, НУРТС, „Петрол”, „Дунарит”. Всички тези активи бяха обезценени, за да могат да си ги напазаруват съответните хора”, каза Симеонов.
Според защитата на Цветан Василев в момента се правят законови промени, предназначени само за „тупкане на топката” по делото за КТБ – удължаване на срока, в рамките на който може дадено лице да чака обвинение, премахване на задължителното четене на обвинителния акт в съдебна зала и др. Адвокатите ще искат публично разпределение на делото в спецсъда.
На този етап те не съветват клиента си да се прибира у нас.
На въпрос каква е вината на Василев, Ботев отговори:
„Негова вина е, че се е предоверил на прекалено много хора, които са били негови приближени и които имаме данни, че близо година преди падането на КТБ са започнали да си подреждат пасианса”.
Симеонов пък беше значително по-директен:
„Очевидно по това време Цветан Василев е имал изключителната способност да се обгражда с боклуци”.
Те коментираха липсата на две лица в текста - на депутата от ДПС и бизнесмен и на премиера Бойко Борисов. Ботев уточни, че първият е имал бизнес отношения с Цветан Василев, а вторият посочи „конкретни трима души от висшия държавен ешелон” като виновни за станалото с КТБ. И двамата обаче не били разпитани.
Симеонов потвърди, че всяка сутрин, докато управлявал банката, клиентът му е получавал справка за наличните пари и направените траншове.
„Много често в този лист е фигурирала абревиатурата Д.П. или Д.П.1”, допълни адвокатът.