2/3 от младежите не се замислят преди да ”ка4ат”
Близо 66% от младежите нямат никакви ограничения от родителите си за ползването на интернет. Това сочат резултати от изследване на "Майкрософт", проведено в 12 европейски страни с повече от 14 000 респондента.
Данните бяха обявени на пресконференция за началото на общоевропейска информационна кампания под мотото „Мисли преди да ка4и6”, предаде „Фокус”. По думите на Огнян Киряков – управляващ директор на "Майкрософт България", проучванията показват, че половината от тийнейджърите считат за напълно безопасно да споделят лична информация онлайн.
„Пълният контрол не е адекватно решение, когато говорим за възпитанието на младите хора, но тук е ролята на възрастните, които трябва да познават опасностите и да подготвят децата си”, каза Киряков.
Близо 60% от родителите смятат, че техните деца не споделят лични данни, тоест изследваното показва, че те се заблуждават, каза Киряков.
Почти две трети от тинейджърите са били потърсени за контакт от непознат човек, показва още изследването.
Според Надя Шабани – председател на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) интернет крие много опасности - между 10 000 и 100 хиляди деца са станали жертва на педофили чрез интернет. По думите на Шабани трябва да се създават стандарти за безопасност в самата мрежа, както и да се работи с децата, за да знаят те кои стои от другата страна, когато са в глобалната мрежа.
Много важна е работата с родителите, за да контролират те достъпа на децата да мрежата.
За три години има 500% увеличение на посещенията в социалните мрежи, предимно от млади хора, каза Георги Апостолов, координатор на Националния Център за безопасен Интернет, цитиран от БТА. Осем сайта за запознанства у нас имат 2,7 млн. регистрирани потребители, от които 800 000 са под 18-годишна възраст, съобщи той.
Четири сайта са заявили, че ще се включат в работна група, която на базата на европейските принципи ще разработи стандарти за безопасно ползване на социалните мрежи от непълнолетните. Периодично ще се прави мониторинг на тези сайтове и тези, които отговорят на стандартите ще получат знак за безопасност.
Центърът за безопасен интерес продължава да лобира за промяна на учебните програми за информационни технологии и те да се учат много усилено още от началния курс на обучение. От Центъра настояват да има обществен регистър на лицата, извършители на сексуални престъпления, каза Апостолов.
Ако не може да има публичен регистър, то поне да има служебен и хора, които кандидатстват за работа в детски градини или училища, да минават проверка дали са в него, предлага Апостолов.
Вижте видео от пресконференцията под мотото „Мисли преди да ка4и6”