70% от работодателите против вдигане на минималната заплата
68.8% от работодателите не приемат административното увеличение на заплатите, сочи проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП).
В този интервал от време са получени 82 отговора от работодатели и 41 отговора от служители и наети по трудов договор. 15.6 % от работодателите заявяват, че приемат административното увеличение на заплатите, но ще правят съкращения на персонала. Само 14.3 на сто приемат увеличението без да правят съкращения на персонала.
"Държавата би следвало да регулира заплатите в държавния сектор", "Не може автоматично и служебно да се правят такива промени", "Заплатата трябва да съответства на качеството на положения труд, а не на решенията на администрацията", се казва в част от мненията на работодателите.
Отношението на работещите във връзка с това дали приемат административно увеличение на заплатите като знаят, че може да последват съкращения, е 51,22% утвърдително. 48,78 % от работещите не приемат увеличаване на заплатите с последвали съкращения.
От БТПП изтъкват, че ще се дестабилизират финансовите планове на фирмите по средата на годината. Ако се въведе по административен път увеличаване на заплатите, то фирмите ще преминат към съкращения, особено в отрасли които не са във възход. Не без значение обаче е и фактът, че при свиване на дейността на МСП, те ще имат възможност да увеличат своя пазарен дял. При служителите и работещите по трудов договор позицията е почти паритетна – почти половината от анкетираните предпочитат запазването на работното място вместо увеличаването на заплатите.
88,3 % от работодателите не приемат пропорционално увеличаване на заплатите на всички служители, ако има административно увеличение на минималната работна заплата. 10,4% от тях приемат пропорционалното увеличаване. На въпрос към работещите, ако има административно увеличение на МРЗ на 270 лв, дали ще искат пропорционално увеличение на заплатата, утвърдително са отговорили 80,5 %, а отрицателно – 19,5%.
Резултатите показват категорично, че увеличението на МРЗ ще бъде последвано от една верижна реакция от запазване на съотношението в заплащането между различните категории работещи в едно предприятие, което не е възможно за 88,3 % от работодателите, заявява Цветан Смеонов председател на УС на БТПП.
"Съществува една категория фирми ( членове на БТПП), при които минималната заплата е в пъти по- висока от 240 лв, и едно административно увеличение няма да промени съотношението в заплащането между различните категории. Страхуваме се, че ефектът от увеличаването на минималната работна заплата може да бъде с далеч по-голям магнитут отколкото промени само за работниците на МРЗ и за работодателите, които имат такива работници", казва още той.
Според 37,7 % от работодателите, ако се вземе решение за административно увеличение на МРЗ, ще има увеличаване на безработицата. Други 53,2 % смятат, че ще има преминаване на фирми от официалната икономика към неформалната. 35,1 % от работодателите са на мнение, че ще има увеличаване на разходите на държавата. 27,3 % смятат, че ще има увеличение на приходите на държавата от нарасналите средства в социалното осигуряване.
В края на миналата седмица министър Тотю Младенов заяви, че се надява след Великденските празници Националният съвет за тристранно сътрудничество да вземе решение за повишаване на МРЗ, след като една от най-големите работодателски организации - КРИБ, взели решение да подкрепят предложението.