България е позволила значителен брой стопански дейности в района на Калиакра, без да отчита въздействието им върху околната среда и тази практика продължава, пише в мотивите си Европейската комисия, цитирана от БНР. 

Според Брюксел изграждането на хиляди вятърни турбини, както и изпълнението на около 500 други проекта, е разрешено без адекватна оценка как това ще се отрази върху уникалните местообитания и биологични видове в района, като птиците и прилепите. Всичко това противоречи на три европейски директиви - за птиците, за местообитанията и за оценката на въздействието върху околната среда и представлява неспазване на ангажиментите, поети от страната ни по "Натура 2000".

От Еврокомисията добавят, че през 2008 г. и 2011 година вече са предупредили българските власти за проблема. Въпреки че те са поддържали редовен контакт с нея и са предоставили допълнителна информация, България и към момента продължава да е в нарушение на трите директиви. Затова днес у нас е изпратено т.нар. "мотивирано становище", по което страната ни има два месеца за реакция. Ако тя не удовлетвори комисията, случаят може да бъде внесен в Европейския съд.

Ако казусът достигне до съда, ЕК може да поиска изпълнение на временни мерки, както и изместване на съответните проекти.

Районът на Калиакра е място с международно значение, тъй като е зимовище на световно застрашената червеногуша гъска, която се храни в околните земеделски площи, съобщиха от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Мястото представлява спирка за почивка по миграционния път на птиците между Африка, Близкия Изток и Източна Европа - Виа Понтика - за хиляди реещи се птици, като например бели щъркели и грабливи птици. Местообитанията там включват редки понтийско-сарматски степни тревни съобщества, които са приоритетни според Европейската директива за местообитанията.

Преди четири години няколко екологични сдружения изпратиха жалба до Брюксел, че уникални природни местообитания в района на Калиакра са унищожени заради строителството на ветроенергийни паркове, някои от които попадат изцяло в обхвата на защитената мрежа "Натура 2000".

Вятърните паркове - може да предизвикат и климатични промени, показва ново изследване, публикувано наскоро в британското научно издание "Нейчър".

Наскоро енергийният министър Делян Добрев също коментира проблема със "зелената" енергия, но в друг аспект.
"Секторът на “зелената“ енергия трябва да се развива с умерени темпове, защото това е много скъпа електроенергия", изтъкна той.
Имаме стотици мегавати възобновяема енергия, които ще бъдат инсталирани през тази година, трябва много внимателно да субсидираме "зелената" енергия, защото в момента сме една от държавите-първенци в Европейския съюз по постигането на целите към 2020 г., обясни той.