Добрев: Енергийна ефективност, вместо зелени проекти
Секторът на “зелената“ енергия трябва да се развива с умерени темпове, защото това е много скъпа електроенергия, коментира пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Асоциацията на производителите на екологична енергия обаче обвини държавата, че лъже Европейската комисия относно количеството зелена енергия, която се произвежда у нас. Това обвинение бе отправено и през март по повод на изпратения в Брюксел доклад за напредъка на България в използването на възобновяеми източници към края на 2012 г. Според Конфередерация на асоциациите за екологична енергия в България се използват 9.8% зелена енергия, а не 11.8%, както твърди министерството на икономиката.
Според представители на бизнеса правителството стимулира производителите на ток, които замърсяват околната среда, а ДКЕВР изпълнява техните поръчки, като подготвя намаляване на цените за енергия от ВЕИ.
По данни на Агенцията за устойчиво енергийно развитие към момента има присъединени към електроенергийната система общо 550 мегавата вятърни мощности и 233 мегавата мощности от слънчева енергия, както и около 60 мегавата малки ВЕЦ. Само за година мощностите от слънце са се увеличили от 15 мегавата на 233 мегавата. Затова наистина надбавката "зелена енергия" трябва да бъде увеличена, но от 3,72 лв. на 3,93 лв., а не до 8, 65 лв. на мегаватчас без ДДС, както предлага ДКЕВР, коментира пред БТА Велизар Киряков от организацията.
Според него не трябва да се вземат предвид планираните инвестиции, защото при по-ниската цена те няма да се реализират. За да бъде достигната стойността на надбавката "зелена енергия" в крайната цена на тока трябва да влязат в експлоатация още 1 300 мегавата мощности от вятър и още около 700 мегавата мощности от слънце, пресметна той.
Имаме стотици мегавати възобновяема енергия, които ще бъдат инсталирани през тази година, трябва много внимателно да субсидираме "зелената" енергия, защото в момента сме една от държавите-първенци в Европейския съюз по постигането на целите към 2020 г., каза обаче пред участниците във форума Добрев.
По думите му този пазар вече е "прегрял" в някои държави като Чехия и Испания, където преференциалната цена е премахната. Ако допуснем това да се случи в България и още през следващата година постигнем целите си, през следващите седем години няма да има инвестиции във възобновяеми източници, каза министърът.
Може би затова ДКЕВР се презастрахова с малко по-ниска цена, но нейният хоризонт е едногодишен, добави той.
Има бум в последните два-три месеца за изграждане и въвеждане в експлоатация на соларни паркове, тъй като инвестиционните разходи за изграждането им с усъвършенстването на технологиите се понижават, съобщи неотдавна председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
Той обяви, че ДКЕВР има намерение да намали съществено цените за изкупуване на енергия от слънце - с около 25-30%. Представители на бизнеса обаче твърдят, че предложеното намалените на цените за фотоволтаична енергия е с 54-58%, стана ясно днес.
Според Никола Газдов, председател на Българската фотоволтаична асоциация, намаляването на цените на фотоволтаичните технологии, до голяма степен се дължи на свръхпроизводство, което натиска цените. Но намаляването на изкупната цена на електроенергията, произведена от фотоволтаици, ще засегне изключително много инвестициите, подчерта Газдов пред "България он Ер". Това на практика ще ликвидира малките проекти за покривни системи с до 15 киловата пикова мощност, според него.
Българските домакинства и бизнесът консумират в пъти повече енергия от Европа, нашата енергоемкост е от пет до осем пъти по-висока, посочи Добрев. Той припомни, че за стимулиране на използването на алтернативни горива от края на тази година чрез правителствени програми ще започне отпускането на заеми за енергийна ефективност на обща стойност над 1 милиард лева.
Ще даваме субсидии на домакинствата за изграждане на газовите инсталации в сградите, като ще финансираме 50 на сто от разходите за тях, каза министърът.
Кабинетът още не може да измисли как да поощри използването на екологични коли, макар че това е сред приоритетите му, информира междувременно "Сега". Със сигурност няма да се приложи една от най-старите идеи - за отпадане на местния данък за автомобили, които щадят околната среда. За разлика от своя предшественик Трайчо Трайков, сегашният министър на икономиката Делян Добрев смята, че опрощаването не е работещо решение, тъй като този налог е нисък.
Наскоро бизнесът предложи държавата да наложи пълна забрана за "конвенционални" автомобили до курортите, с цел да се опази чист въздухът. Според Добрев обаче това е крайна мярка и подобно идея едва ли ще проработи.