Петър Москов е разпоредил понижаването след проверката, която възложи на Столична регионална здравна инспекция (СРЗИ) заради инцидента с битото от акушерката Емилия Ковачева бебе в частното здравно заведение.

Тази проверка пък бе наредена, след като "Медицински одит" и ГИТ установиха редица нарушения в трудовите правоотношения със служителите в отделението и в частност на акушерката. Оказа се, че тя е давала множество 24-часови дежурства.

В доклада на СРЗИ се посочва, че структурата и устройството на отделението за новородени, оборудването и медицинската апартура, както и броят на персонала отговарят на първо ниво на компетентност, но не и на второ ниво спрямо медицински стандарт по "Неонатология".

Средният брой раждания в "Софиямед" за последните 3 години е 318 новородени на година. За март и април тази година четири новородени се е наложило да бъдат преместени в други болници за специализирани грижи извън капацитета на лечебното заведение.

В графика на отделението взимат участие 6 лекари, петима, от които са по граждански договори, двама със специалност педиатрия, един със специалност неонатология и трима - без специалност.

Болницата има 14 дни да обжалва заповедта на министъра.

Бебето, което беше малтретирано от акушерката, ще бъде изписано до дни, съобщи междувременно пред БНР Явор Дренски, директор на болница "Токуда", където лекуват малката Никол.

"За щастие, благодарение на усилията, които положихме, благодарение на Господ, бебето е в много добро състояние и очаквам всеки момент то да бъде изписано. Искрено се надявам да не се налага полагането на допълнителна специализирана грижа, но ние ще бъдем до тях, за да може профилактично да проследяваме на определени периоди състоянието, за да може да отреагираме по най-бързия начин", добави той.

Плащане

Представители на Националното сдружение на частните болници, на Сдружението на общинските болници в България, подкрепени от пациентски организации, настояват да се възстанови начинът на плащане за дейност от миналата година.
Общото мнение е, че новата методика, която е в сила от 1 април, ощетява медиците и пациентите.

По новата методика Здравната каса не заплаща извършената от болниците надлимитна дейност, нарушава се правото на достъп и на свободен избор на пациентите, единодушни са от организациите.

"В някои болници бюджетите ще стигнат само за заплати и осигуровки на работещите в тях, а до края на годината е възможно да има и фалити на лечебни заведения", каза Красимир Грудев, член на Националното сдружение на частните болници.

По думите му, ако методиката не се промени и останат неплатени от НЗОК дейности, ще се заведат съдебни искове, тъй като по закон Касата е длъжна да плаща за извършена дейност.

"Подкрепяме жалбата срещу методиката, внесена от директорите на частните болници във Върховния административен съд",
каза Атанас Атанасов, директор на общинската болница в Нови пазар.