Това показва предварителен доклад на Изпълнителна агенция „Медицински одит", съобщи директорът й коментира Златица Петрова. Поради огромния обществен и медиен интерес, агенцията предоставя обобщена информация към днешна дата по случая с битото бебе, се казва в официално съобщение.

От началото на годината досега акушерката Емилия Ковачева е работила поне по 240 часа месечно, при законово позволени 160, заключават от одита.

Не може четири месеца една акушерка да работи на такива смени. Тя има свръхнатовареност. Средномесечно има между 6 и 7 24-часови дежурства. Плюс 8-часовите си работни смени. Сами можете да си направите извода каква тежест е понасяла, тъй като човешките предели предполагат, че след дневно, нощно дежурство, два дни се полагат почивка. В крайна сметка при нея няма такива периоди, които да възстановят нейните сили”, коментира Петрова пред bTV.

На извънредната пресконференция преди дни от „Софиямед” заявиха, че акушерката рядко е взимала допълнителни дежурства – два-три пъти тази година.

Минимален състав на акушерките, минимален състав на лекарите неонатолози. Има нарушения в структурата и управлението на лечебното заведение, има нарушения в стандартите по неонатология, трудовото законодателство”, заяви обаче д-р Златица Петрова.

Фактите и направените изводи са предварителни, визират първоначалните констатациите, базирани на експертната проверка, извършена от нашите служители, се казва още в съобщението от агенцията).

В ретроспективен план трябва да се подчертае, че от създаването й през 2012 г. болница "Софиямед" е проверявана от агенцията общо 12 пъти.

Основанията за това са 2 писма на Министерството на здравеопазването, 8 жалби на пациенти, една обща планова проверка и една – след самосезиране.

"Именно тази последна проверка е по повод посегателството върху новородено дете, а пълната информация и подробности ще обявим след нейното приключване", се казва в комюникето.

В сегашната проверка е включена не само ИАМО, но и Инспекцията по труда, следствието и прокуратурата. Защото част от началните констатации се отнасят до нарушения в трудово-правната област.

По деликатната тема за евентуалните санкции по случая с битото бебе от ИАМО поясняват, че тяхната тежест ще зависи от окончателните резултати на проверяващите институции, включително и на агенция "Медицински одит".

Трябва да се подчертае, че този случай не е само медицински, той е вид агресия, вид престъпление и е по-близо до компетентността на криминалистите.

По своята същност този казус излиза извън обсега само на ИАМО – по-компетентно прокуратурата ще се произнесе за тежестта на престъплението, за това има ли вменяемост и прочие.

Продължава анализът на записите от камерите и вероятно ще бъдат направени допълнителни изводи.

Всъщност в болница „Софиямед“ не е въведана практика за редовно проследяване на записите, а те биват гледани само при възникнал инцидент. В тази сфера също открихме нарушено право, при това конституционно право: няма информирано съгласие на пациентите в болницата, което да дава основание те да бъдат следени от камери и записвани. Нарушения открихме и в т. нар. трудова медицина – също част от нашите компетенции, заявяват още от агенцията.

В близките дни всички факти и констатации ще бъдат събрани, обобщени и представени пред обществото и пред медиите след финализирането на проверката и окончателните резултати от нея, казва в заключение ИАМО.