Според бащата на Бисер - Милчо Германски, ако билбордът не е бил толкова близо до пътното платно двете момчета са щели да оцелеят, казва той пред вестник "24 часа".
33-годишният Цанко Христов и строителният инженер Бисер Германски работят на голям обект в София. Пращат ги командировка до Габрово. На фаталната дата двамата тръгват от София около 15,30 ч със служебен "Форд Фокус". Зад волана е Христов, който има професионална книжка, безупречен шофьор е и няколко години е карал такси като студент. Пътят е мокър, защото малко преди това е валял дъжд. След разклона за гара Яна колата с двамата мъже опитва да изпревари камион на шуменска фирма, но заради наводнения участък колата поднася, завърта се странично и се забива в грамаден билборд до шосето. Германски и Христов загиват на място от удара.
"Видях мястото на катастрофата и по следите на колата се виждаше, че тя е овладяна и ако не е бил билбордът, автомобилът е щял да се преобърне в канавката и двамата щяха да са живи. А можело е и колата да спре, защото са се движели по ската", твърди Милчо Германски, който е бивш автомобилен инструктор. Според бащата билбордът е поставен прекалено близко до пътното платно и това е нарушение на закона.
Семейството му е завело иск срещу фирмата, собственик на рекламното пано. Близките на Цанко Христов също. Фирмата пък иска от роднините на жертвите обезщетение за повредения билборд. Рекламното пано с внушителни размери е поставено през 2005 г.
"В закона за пътищата в чл.6 пише, че автомагистралите и пътищата имат от двете си страни ограничителна строителна линия, разположена на 50 метра по автомагистралите. Законът забранява поставянето на билбордове в тази зона. Но в наредба на Национална агенция "Пътна инфраструктура" се дава разрешение за поставяне на реклами", дава пример за поредния законов абсурд почерненият баща. Той е и дядо на внучка, която се родила само месец преди Бисер да загине.
Междувременно вътрешният министър Михаил Миков коментира, че остава отворен въпросът с обезопасяването на обекти в близост до пътното платно, каквито са билбордовете. Статистиката на МВР за 2008 г. показва, че при удар на превозното средство в дърво са загинали 46 души и са ранени 329, а тежките произшествия с удар в билборд са около 10, уточни той.
Неотдавна от Националната агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ) заявиха, че ще изготвят проектозакон за забрана да се поставят билбордове край пътя, заради многото катастрофи, завършили с човешки жертви. Повод за това стана именно смъртта на Бисер Германски и Цанко Христов. (Виж линка)
ИЗБРАНО