СДС скъса с Костов, Мартин Димитров подаде оставка
Националният съвет на СДС реши да не участва в Синята коалиция с ДСБ за парламентарните избори догодина. Решението беше подкрепено от 49 от членовете на НС, 38 са били против, а 5 са били "въздържал се". Лидерът на партията Мартин Димитров подаде оставка. От ДСБ заявиха, че започват сами да се готвят за изборите.
Веднага след гласуването той напусна форума.
"Съжалявам, че Иван Костов не направи крачка встрани, с което щеше да отнеме всички аргументи за разваляне на Синята коалиция", допълни обаче той.
По думите му СДС не трябва да се обединява с друга партия. "Коалиция с НДСВ би била смехотворна. Няма никакъв смисъл и от коалиция с Меглена Кунева, тъй като не може една жена, която е била министър при Станишев, да се коалира със СДС", коментира Димитров, цитиран от "Фокус".
Димитров каза още, че ще продължи да работи за СДС и пожела успех на наследника си. Оперативното ръководство на партията ще избере временен лидер.
Гласувалите срещу коалиция с ДСБ обаче са се разделили в мнението си дали сините да се явят самостоятелно на изборите, или в друга коалиция.
Мартин Димитров попита кой ще носи отговорност, ако СДС получи 1% на следващите избори и съответно не влезе в парламента. Ако се окаже обаче, че опозицията на съюза с ДСБ излезе права, той обеща да й ръкопляска, цитира го БГНЕС.
Според последните социологически проучвания СДС не може да премине сама 4% бариера за влизане в Народното събрание.
Най-твърдо срещу Костов бяха от СДС-София, както и структурите на партията в Бургас, Варна и малки населени места. От столичната организация вече заявиха, че са против съюз с ДСБ, защото виждат "страх и лицемерие, прикрити зад формулата Синята коалиция".
Днес шефът на предизборния щаб на СДС и един от най-яростните противници на Костов - Борис Марков, нарече решението "освобождение" за СДС.
"Да вдигнем глава, да погледнем избирателите и да потърсим отново тяхното доверие. СДС влиза по категоричен начин в борбата за десните гласове. Дали ще бъде с други десни формации, това подлежи на преговаряне и на много анализи. Едно е ясно – СДС тръгва сама. Имаме цяла година до изборите, няма да бъдат допускани компрометирани фигури от миналото", категоричен бе той, цитиран от БНР.
Иван Сотиров, член на НС на СДС, пък коментира пред БТА, че е бил за запазване на Синята коалиция, но само ако се оттеглят "определени личности, които с персоналните си негативи, с действията си в миналото, разделят хората". Той смята, че това решение ще се отрази позитивно на СДС.
Румен Христов каза, че Синята коалиция се запазва в рамките на Народното събрание, а за следващия мандат тя може да се поднови след изборите.
След извънредно заседание на ръководството на ДСБ от партията излязоха със следната позиция: "Съжаляваме, че НС на СДС отхвърли изготвеното от преговорната група споразумение за явяване на Синята коалиция на бъдещите избори. Сините избиратели демонстрираха ясно с гласа си, че волята им е силен десен субект да посрещне предизвикателствата на кризата. ДСБ ще отговорим на тези очаквания с решителна икономическа програма за защита на правата и собствеността на гражданите. Започваме своята конкретна подготовка за изборите веднага след Националното си събрание на 30 юни."
Още вчера от ДСБ казаха, че имат готовност за самостоятелно явяване на изборите. От партията обаче коментираха, че не могат да разберат хора, които поради лични взаимоотношения апелират към разпадане на коалицията.
"Коя точно идея на Костов не споделят?", попита Димитър Бъчваров от ръководството на партията.
Неотдавна ДСБ беше разтърсена за първи път, след като 20-ина души, сред които ръководни кадри, я напуснаха. Някои от тях се присъединяват към бъдещата партия на Меглена Кунева.
"Принцип на ГЕРБ е да не коментираме и да не се месим във вътрешнополитически проблеми и решения на останалите партии. И СДС, и ДСБ са наши политически партньори в европейската десница, сестрински партии в ЕНП. Затова пожелавам успех и на СДС, и на ДСБ", коментира пред “Фокус” премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.