Има бензин за 160 дни, внасят авиогориво от чужбина
Има бензин за 160 дни в държавния резерв, но няма да е необходимо използването му, защото няколко компании са преориентирали гориво към България.
Вчера той каза, че страната може да издържи без "Лукойл" 160 дни, тъй като резервът покрива 90-дневното потребление на целия пазар, а "Лукойл Нефтохим" осигурява под 50% от него.
Днес министърът обаче не отговори на въпроса дали с пренасочването на количествата гориво от други страни ще се повиши цената на бензина у нас.
Дянков посочи, че за самолетите също има достатъчно гориво, като от държавния резерв то би стигнало за около един месец.
„Оказа се, че е въпрос на 2-3 дни да се преориентират доставките от други страни, така че нито за бензина за колите на гражданите, нито за БДЖ, нито за летищата, има проблем”, увери финансовият министър.
Бургаската рафинерия не била единствената, доставяща гориво за самолетите, а то може да се получи и от една румънска и две гръцки нефтени рафинерии. Така вицепремиерът отговори задочно на вчерашното изявление на шефа на "Лукойл" Валентин Златев, който каза, че "Лукойл Нефтохим Бургас" е единственият производител на авиационно гориво Jet A-1 в региона.
Що се отнася до БДЖ, компанията има запаси от горива за около една седмица и търси алтернативни доставки, стана ясно вчера.
Попитан дали ще се наложи ползването на количества гориво от държавния резерв, Дянков уточни, че за всеки случай е провел разговор с икономическия министър Трайчо Трайков за започване на процедурата, ако се окаже необходимо. По думите му, тя е сравнително лесна и се управлява от икономическото министерство и МВР.
Дянков подчерта, че лицензът на „Лукойл” няма да бъде върнат преди да бъдат изпълнени всички законови изисквания. „Имали са 15 месеца. Ако са искали, са щели да ги изпълнят. Смятали са явно, че няма да спазват закона, а сега са разбрали, че държавата и законът са над която и да е фирма”, коментира финансовият министър.
"Вече 74 данъчни склада за течни горива са привели дейността си спрямо изискванията на закона, а четири не са и вече са преустановили работата си. Има връчени две решения за прекратяване на дейност, а проверката на два други данъчни склада не е приключила", каза в парламента финансовият министър Симеон Дянков на въпрос на народния представител Иван Иванов.
Вицепремиерът обаче не коментира резкия спад в платените данъци от „Лукойл” за тази година.
В доклад на шефа на НАП Красимир Стефанов до финансовото министерство се съобщава, че постъпленията от ДДС на „Лукойл” са намалели с около 60% и са със 123 милиона лева по-малко, в сравнение с 2010 г. Това посочи от парламентарната трибуна Иванов.
Отнемането на лиценза на данъчните складове на "Лукойл Нефтохим" и пристанището "Росенец" е тест за министрите, заяви по-рано днес премиерът Бойко Борисов.
Министрите Симеон Дянков и Трайчо Трайков обявиха, че отнемането на лицензите няма да повлияе на пазара на горива у нас.
За авиогоривото
От Асоциацията на българските авиокомпании настояха "Лукойл" да продължи да доставя авиогорив без значение дали ще се снабдява от „Лукойл Нефтохим Бургас“ или от алтернативен източник. Те заявиха, че „Лукойл ейвиейшън”, която единствена доставяла керосин, е търговска фирма, регистрирана в България, с холандски собственик и нейният сертификат не е отнет. Форсмажорът всъщност не е за „Лукойл ейвиейшън”, а за българските авиокомпании и те при необходимост ще потърсят решение и по съдебен път.
Според Закона за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти (чл. 25), при нужда, министърът на икономиката и енергетиката ще трябва да отправи искане до Европейската комисия, която да свика консултации между страните членки на ЕС.