Шести пореден опит за избор на парламентарен председател ще запише в историята на българския парламент депутатският му състав, избран на 27 октомври. Пет пъти до момента 51-вото НС се провали и отдавна счупи рекордите по неспособност да излъчи първия сред равните, който обаче ще седне на резервната скамейка за служебен премиер.

През изминалите няколко дни от петия до шестия епизод на сагата "председател на Народното събрание" партиите не доближиха и на сантиметър позициите си и не успяха да постигнат споразумение да се обединят около една фигура. А сянката на служебния министър-председател, вградена в конституционните промени, спомогна не малко за тупика. 

Първите две политически сили "оползотвориха" дните за размисъл и диалог, като се замерваха с реплики и декларации, а по-малките формации дори не успяха да седнат на една маса, камо ли да се обединят около един кандидат.

Така, на шестия ден от първото заседание на пленарното заседание вече е ясно, че то е продължило най-дълго от всички първи заседания на парламенти в новата ни история и се е оказало също тъй най-безрезултатното.

А на таблото за гласуване отново се очаква да видим имената на четирима кандидати - Силви Кирилов, издигнат от ИТН и подкрепен още от ПП, АПС и МЕЧ, Рая Назарян от ГЕРБ, Наталия Киселова за БСП и Петър Петров от "Възраждане". Партията на Костадин Костадинов отново си запазва опцията да подкрепи на балотажа най-възрастния депутат. 

Паузата за диалог и преговори за намиране на мнозинство за председател и управление се оказа пропиляна, макар че ГЕРБ направи отстъпка от номинацията на Назарян и предложи Атанас Атанасов за председател на НС с условието Бойко Борисов да е премиер. Компромисът беше отхвърлен и наречен "търговия с постове" от страна на ПП-ДБ.

Борисов хвърли вината върху тях, че именно тяхната коалиция задълбочава политическата криза.

"Кой търгува? Ние предложихме работещ вариант - от тях председател на НС. Те не приемат мен. Добре, оттегляме се. Утре с избора на Атанасов и приемането на управленската ни програма политическата криза щеше да свърши. Ние им даваме решение как да се измъкнем от кризата, те искат да я задълбочат", констатира той.

Последва връщане в началната фаза и втвърдяване на позициите на ГЕРБ - Борисов категорично занули офертата към ПП-ДБ, реанимира кандидатурата на Назарян и отказа да става премиер, както и да се възползва от първия мандат. Предупреди и да не чакат подкрепата му за втори и трети мандат.

Лидерът на ГЕРБ обаче единствен направи прогноза за днешната развръзка - Силви Кирилов ще бъде избран за председател на НС, изрази увереност той. И посочи кой ще го избере - ПП-ДБ, "Възраждане", "Алианс за права и свободи" "Има такъв народ"  и МЕЧ.

Дали обаче броят на гласовете за Силви Кирилов ще помръдне от 101, колкото бяха на петото гласуване, с 19 нагоре - все така продължава да зависи от ДБ и БСП. При първите сякаш вратата за завой е отворена, при вторите е повече от сигурно, че няма да дадат рамо за временния председател да стане и постоянен. И към момента, поне на база на публичните заявки, това препятствие от липсващи 19-20 гласа, не изглежда да е преодоляно. 

От ПП-ДБ не обявиха дали са смазали вътрешнопартийните колелета. Предпочетоха стрелбата по Борисов с обвинението "При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски!", но не казаха нито дума за техния разкол, нито дали и днес коалицията все така ще си остане разделена в гласуването - ПП "за" Кирилов, а ДБ - "против" с аргумента, че не искат да гласуват заедно с "Възраждане".

Успоредно на двойката ГЕРБ-ПП-ДБ останалите в парламента влязоха в консултации пред телевизионните камери, в опит да потърсят обединение около една фигура за председател. Срещата, инициирана от БСП, се оказа торпилирана още в началото - ИТН, партията зад кандидата с най-много гласове на предишните опити за избор на председател, отказа да седне на една маса със социалистите. Алиансът на Ахмед Доган не изпрати представители, а от ПП-ДБ се извиниха с партийни дела.

Така срещу БСП седнаха само от "Възраждане" и МЕЧ, но дори и в този намален състав политическите сили не успяха да намерят златното сечение. БСП няма да подкрепи Силви Кирилов - позицията на партията остана без промяна.

"Не разбрах защо отказахте за Силви Кирилов. Остана горчиво чувство, че помагате на модела", попита лидерът на МЕЧ Радостин Василев.

"Избираме председател на НС, а не управител на плод зеленчук. ИТН не дадоха гаранции, че няма да е служебен премиер. А не знаем какви кръгове стоят зад него", отвърна Атанас Зафиров. Той повтори, че от партията на Слави Трифонов дори не ги потърсили в опит да направят общ фронт с една кандидатура.

Традиционно от първия до шестия опит от "ДПС - Ново начало" не участват в никакви срещи, разговори и консултации, а лидерът на формацията Делян Пеевски още миналата седмица обяви кратко и ясно, че се готви за нови избори, защото не очаква нищо от този парламент.

На този фон от "Дондуков" 2 предупредиха, че и търпението на българите е на изчерпване.

"След днешните доста радикални заявки на различните политически партии, особено на първите две, като че ли този избор изглежда предизвестен. Но все пак, нека се надяваме следващите часове на повече разум", изрази надежда вицепрезидентът Илияна Йотова.

Но именно от нейната уста прозвуча напомнянето: "Тези, които си мислят, че по този начин ще стигнат по-бързо до изборите, нека все пак имат предвид мнението на българските избиратели. Нашето търпение не е безкрайно"

Парламент на празен ход и губене на време, за да си спечелят партиите нови избори - на 16-ия ден от старта му може и да разберем.