Повод за изявлението на Ангелов станаха критики на държавния глава, според когото се подценяват заплахите за националната сигурност. Мнението на Първанов беше публикувано в личната му страница във "Фейсбук" в неделя. В статия, озаглавена "Алтернативи в развитието на отбранителната политика", той заявява, че през последните месеци от военното ведомство последователно се налага линия за подценяване на заплахите за сигурността, особено що се отнася до рисковете в нашия и в съседни региони.

„В спора се ражда истината”, казва една философска максима. Стига спорът да се води компетентно, искрено, открито. Появилият се материал на личния сайт на Георги Първанов още веднъж показва, че двамата имаме принципни различия по въпросите на отбраната на страната, за които съм се изказвал многократно. Оставям настрана дали това е официална позиция на президента и върховен главнокомандващ или мисли по темата „отбранителна политика” на Георги Първанов, или, може би, на формацията АБВ? Този подход явно е удобен - да се критикува, без да се носи политическа и институционална отговорност за казаното. Впрочем, тази двойственост е характерна за настоящия президент, който винаги е избягвал въпроса за неговата отговорност, за всички негативни процеси през неговите два мандата", се казва в позицията на военния министър.

Той изтъква, че за година и половина от управлението на ГЕРБ е направена детайлна оценка на състоянието на въоръжените сили и са разработени сценарии на действие.
"Парламентът прие Бялата книга за реформа на армията, а кабинетът е одобрил инвестиционен план. За тези процеси президентът постоянно е бил информиран, но нито веднъж досега не е изразявал мнение по обсъжданите документи", посочва още Ангелов.

По думите му е странно сега да се появява тази "алтернатива". На критиките на Първанов, че се подценяват заплахите, произтичащи от съседни региони, министър отговаря, че според приетата Стратегия за национална сигурност нито една от съседните държави не се разглежда като потенциален противник и не съществува пряка военна заплаха за суверенитета и териториалната цялост в дългосрочна перспектива.

По въпроса за финансирането на отбраната военният министър заявява, че това не опира само до размера на бюджета, но и до неговото харчене, както и до прозрачността и обосноваността на разходите.
"Твърдението за нисък приоритет на отбраната в политиката на това правителство се разминава с реалните факти. Кабинетът оцени наследените от предишното правителство огромни задължения към чуждестранни партньори, дебалансиращи сектора и осигури допълнителни средства от централния бюджет в размер на близо 300 млн. лв. По този начин реализираният бюджет за отбрана в края на годината достигна 1 229 млн. лева", заявява Ангелов.

Според него през 2009 г. кабинетът на Тройната коалиция е изтеглил авансово и похарчил 102 млн. лв. от предвидените в бюджета средства.
"При това тези пари, предвидени за международни операции и мисии и за покриване на разходи по международни договори, са били насочени "не към бойни способности, а са похарчени за купуване на апартаменти и обзавеждане", се казва още в позицията на министъра, според когото е неразбираемо защо към онзи момент президентът не е изразил отношение към средствата за бойни способности.

Това не е първият конфликт между Георги Първанов и Аню Ангелов. Миналата година те спориха ожесточено чрез медиите кой да бъде назначен за шеф на военното разузнаване.
ИЗБРАНО