Закриват Фонда за трансплантации в чужбина
Министърът на здравеопазването Стефан Константинов обяви, че се закрива Фондът за трансплантации в чужбина, но обясни, че функциите му ще се поемат от други звена в здравеопазването.
"Точно защото имаше атаки от пациентски организации, че не са изпращани хора. Има ли пациенти, те ще си получат, но няма нужда да поддържаме някаква администрация, дори и минимална. Имаме два фонда, които са за лечение на деца и за лечение на възрастни. Така че спокойно могат всичката информация, която има в момента в този фонд, да бъде прехвърлена и парите също да бъдат прехвърлени", обясни здравният министър.
В края на февруари председателят на Български пациентски форум Теодора Захариева и секретарят на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания Иван Димитров обявиха, че директорът на Център "Фонд за трансплантация" София Мутафчийска принуждава пациентите, чакащи за трансплантация в чужбина, да прехвърлят индивидуалните си набирателни сметки във фонда като условие да бъдат включени в него.
Освен това Захариева припомни факта, че Фондът за трансплантации не е усвоил 5-те милиона лева от бюджета си за миналата година и средствата са върнати.
По думите на министъра на здравеопазването проблемът с трансплантациите в чужбина не са парите.
"Проблемът е, че това са чужди държави, трябва да има донори, което знаете, че не е стока, която се поръчва в аптеката, че да я получим, трябва да има инцидент, и трябва много бързо нашите хора да бъдат прехвърлени там. За мен голямото предизвикателство е да правим тук трансплантации и хората на място да получават тази услуга, а не да се чудим как да правим невъзможни неща", заяви министър Константинов.
Фондът за трансплантации в чужбина беше създаден през май 2010 г. с цел да финансира трансплантации, които не могат да бъдат извършени в България.
За 2010-та година е одобрен един пациент, а от началото на тази година одобрените са 27.