Фирми отказват да намалят цените на лекарствата
Процедурата по договаряне на отстъпки от цените на лекарствата за съжаление не върви въобще, защото от поканените 126 притежатели на разрешения за употреба желание за участие са заявили само 3 фирми. Това съобщи пред журналисти управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Пламен Цеков.
Цеков допълни, че продължава да се търси законов начин, по който Здравната каса да накара фирмите да дойдат да договарят цени.
"По данни на IМS в момента в България имаме най-ниските цени на лекарства, които се заплащат с обществени средства. Съзнаваме, че обществото очаква да има още по-ниски цени, но трябва да стъпим и на реалностите", каза още той.
По думите му фирмите се притесняват от редица неща, които Здравната каса им предлага.
"Ако фирмите намалят цената при нас, могат да пострадат техни големи пазари с многократно по-голям оборот", уточни Цеков. Той посочи, че част от фармацевтичните компании са готови да направят отстъпка, но под друга форма, не в цената, като например да поемат за един-два месеца лечението на определен брой пациенти.
Цеков увери, че в момента цените на лекарствата са под контрол и че бюджетът на Здравната каса в частта за лекарствата, заплащани за домашно лечение, е стабилен.
"През последните месеци имаме средно с около 1 милион лева по-малко разходи за лекарства за домашно лечение", допълни той.
През октомври шефът на НЗОК съобщи, че през последните няколко месеца цените на над 400 медикамента са намалени значително, като още 500 "чакат". "Тези 400 медикамента, по служебен път са намерени цените им в страните, с които се реферираме, и автоматично им е свалена цената. Намалението на средната цена на тези лекарства е около 10-15%", каза тогава Пламен Цеков.
"Бих подкрепила всички предложения в полза да се постигнат много по-добри нива на цените на лекарствените продукти и те да намаляват", коментира днес и министърът на здравеопазването Десислава Атанасова.
В отговор на въпрос тя съобщи, че вчера й е връчен докладът на Сметната палата относно лекарствената политика, който обхваща периода 2008 г. - 2011 г.
Атанасова уточни, че приема доклада без възражения. В него са дадени указания за общи действия на министерството и Здравната каса.
"Имаме шестмесечен срок, в който да изпълним указанията", допълни тя.
Във връзка с доклада на комисията, сформирана от Народното събрание, за който вчера обяви, че ще предаде на прокуратурата, тя уточни, че ще го направи, когато й бъде връчен.
"Друг е въпросът, че вчера колеги от Синята коалиция вече са го предоставили на прокуратурата. Най-добре е компетентните органи да дадат становище дали има данни за извършено престъпление и дали се е ползвало влияние", каза още тя.