Жеста си вътрешният министър обясни с нуждата от политическо съгласие за действия, които правителството трябва да предприеме по инфраструктурата, както и в интерес на обществото и държавата, предаде БТА.
Цветанов, министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова и зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова лично влязоха в стаята на ПГ на Коалиция за България, за да поднесат извинението заради изявлението, че не земетресенията, а управлението на БСП е най-голямото бедствие. Там обаче не намериха Сергей Станишев, който си бе тръгнал, и направиха това пред медиите.

Премиерът Борисов сутринта разговаря с всички политически сили в Народното събрание за нуждата от спешен ремонт на опасни виадукти и мостове особено след земетресенията и пороите. В дебата не е участвала само  левицата, защото, по думите на Цветанов, са се почуствали засегнати от изказването му. Останалите партии са се подписали под декларацията, която трябва да бъде гласувана в четвъртък в пленарна зала.

Без да знае за публичното извинение на Цветанов, Станишев изрази очакването си управляващите да се държат национално отговорно, а не да отправят обидни квалификации, в това число към БСП като политическа партия.
"Защото вчера г-н Цветанов говореше в този дух, казвайки, че БСП е криминална групировка, днес каза, че това е най-голямото бедствие за България", допълни лидерът на левицата.
Станишев каза още, че "в разговора с министър-председателя много ясно му заявих днес - очакваме министърът на вътрешните работи, както публично отправи тези квалификации към нас, публично да се извини и това е нашето условие да седнем да разговаряме сериозно и отговорно в интерес на държавата", цитира го БГНЕС.

От ГЕРБ междувременно разпространиха проектодекларацията, която трябва да бъде приета с консенсус. В нея е записано, че 41-то НС, след като отчита необходимостта от неотложни действия, породени от последните извънредни събития - земетресение с висока степен на интензивност, поройни дъждове и наводнения, призовава МС: да предприеме незабавно ремонтно-възстановителни дейности, на база на констатации от технически експертизи на пътните съоръжения - мостове и виадукти, по републиканската пътна мрежа по ред и процедури, предвидени по закон.

Призовава се Министерски съвет да подготви дългосрочна програма за мониторинг и рехабилитация на пътните съоръжения като предвиди за това финансиране за следващите три години от бюджета, фондовете на ЕС и международните финансови институции.