Крум Зарков: БСП ще спаси Бузлуджа с дарителска кампания
Широкомащабна дарителска кампания за ремонта на монумента на Бузлуджа ще организира БСП, след като поиска да поеме стопанисването на социалистическия символ.
По думите му прехвърлянето на собствеността на Дом паметник "Бузлуджа" е доста сериозно предизвикателство.
Вчера БСП прие офертата да се грижи за "Бузлуджа".
"Ние решихме да предприемем тази стъпка, защото искаме да спрем разрухата на този паметник", посочи Крум Зарков по БТВ.
По думите му фактът, че при строежа са събирани пари от народа, е още една причина да бъде оставен паметникът да се руши.
"Говорихме с архитекта на Бузлуджа, каза какво трябва да се направи и трябва финансов ресурс, за да се спре разрухата”, посочи Зарков и допълни, че вярва, че в кампанията ще се включат не само социалисти, но и хора, заинтересовани от запазването на културното наследство.
По думите му никое правителство до момента не е показало загриженост за паметника, а предложението от 2011 г. БСП да го получи като собственост „беше ясен знак, че правителството, държавата и Министерството на културата не желаят да се занимават”.
"Колко пари ще са необходими за паметника, зависи от това какво ще правим с него. Нямаме категорична позиция", каза още Зарков.
Според него обаче впечатляващ е интересът към паметника и броят на проектите от България и чужбина за неговата реставрация. Някои от проектите са спечелили и международни награди, обясни Зарков.
Разрухата като атракция
"Отношението на съвременно мислещия архитект в тази държава е, че всеки такъв обект, било паметника от Бузлуджа, било паметника пред НДК, са неща от миналото, което ние по умен начин трябва да вкараме в настоящето и да използваме, ако щете - за туристическа атракция”, коментира арх. Делчо Делчев.
По думите му професионалният интерес от цял свят към монумента е много голям. Неотдавна един от най-добрите дизайнери на музеи в света - Уве Брюкнер, коментирал, че мястото е уникално и има потенциал и за хотел.
"Тази разруха е не по-малко интересна от всички стари картинки. Може да погледнете на този обект като на археологически – човек влиза вътре с очите на откривател”, посочи Делчев.
Според него след обезопасяване на първо време монументът може да се използва именно за такъв тип туризъм.
Колко би струвало обаче да се ремонтира цялостно?
"Милиони, но това не е проблем, защото парите са средство, ако има силен интерес, най-вече туристически”, отговори архитектът.