В 9 часа в четвъртък в залата се регистрираха само 110 депутати от БСП и ДПС, очаквано, "Атака" отново ги нямаше, а от ГЕРБ пак не натиснаха бутоните. Това наложи 30 минути почивка.

Четвъртък бе и последният срок за обсъждане на вота на недоверие.

След това изненадващо председателят Михаил Миков помоли квесторите да преброят колко души има в залата, защото по думите му е очевидно, че има кворум - в залата беше цялата група на ГЕРБ. Резултатът беше 207 депутати, при нужни 121, затова Миков откри заседанието.

От ГЕРБ остро възразиха, че проверката трябва да бъде направена чрез електронната система за гласуване и настояха да започне регистрация, викайки "Оставка". Миков им отказа с мотива, че правилникът не изисква това, заяви, че могат да оспорват в Конституционния съд и отказа да направи проверка на кворума.

В отговор Бойко Борисов напусна залата, а след него и цялата парламентарна група на ГЕРБ, без председателя й Красимир Велчев и Цецка Цачева. 

Те настояха, че е нарушен правилникът. Цачева поиска заседанието да се предава на живо и да има поименна проверка. Само първото искане обаче беше уважено, на което тя отвърна, че това е срам и позор за парламента.

Това не притесни Миков, който продължи процедурата и прикани ГЕРБ да представят мотивите си за вота на недоверие. Димитър Главчев, който се върна в залата, заяви лаконично от парламентарната трибуна, че мотивите са ясни и че в момента обръщат вота на недоверие във вот на доверие.

След това започнаха разисквания, в които управляващите защитиха министерството на инвестиционното проектиране в остъствието на ГЕРБ. Участва лично премиерът Пламен Орешарски, който бе посрещнат със ставане на крака и аплодисменти от депутатите на БСП и ДПС.

Мотивите на внесения вот се базират на неверни, неточни или хипотетични твърдения, заяви той и подчерта, че не е забавен нито един инфраструктурен проект за нито един ден, както твърдят от ГЕРБ.

ГЕРБ ще сезира Конституционния съд

Ще сезираме КС за тези груби абсолютни нарушения на парламентарния правилник. Ще искаме оставката на Михаил Миков, той не е шпикер на парламента, той е шмекер, ей сега ще искаме писмено оставката на този шмекер”, заяви междувременно пред журналисти Бойко Борисов, който още преди скандала каза, че парламентарният шеф трябва да се ходи, защото не може да осигури кворум.

По-късно депутатите отново се събраха в залата и от ГЕРБ поискаха поименна проверка. Установено беше, че присъстват 111 народни представители. При това условие няма кворум и прекратявам заседанието, заяви Миков.

Борисов коментира, че от петък парламентарната му група няма да участва в електронно гласуване.

Днес то беше погазено. Ще видите, че дори и в това са излъгали – с 4 души с поименното гласуване го доказахме. Това не е "Плод и зеленчук", а парламент”, добави той.

Междувременно ГЕРБ внесе втори вот на недоверие към кабинета по същата тема. партията на Борисов внесе и искане за оставката на Миков, което ще бъде обсъдено от парламента също в петък.

До този момент в новата история на страната не е имало такава ситуация с внесен вот на недоверие.

Вижте снимки от парламента

Анкета: Има ли основание за вот на недоверие?