В интервю за в. "Стандарт" Борисов коментира: "Първо, това е работа на парламента. Второ, искам да получа информация от ЕК в какво официално комисията обвинява г-жа Венета Марковска. Аз отговарям за кандидата на ГЕРБ - за Наско Анастасов (депутатът Анастас Анастасов също бе избран за член на КС - б.р.), който е безупречен човек. Другият кандидат е на независимите депутати. Доколкото ми е известно и г-жа Марковска усилено обяснява, че това, в което я обвиняват, не е вярно. Но трябва да имаме официална информация от ЕК".

По-късно днес на пресконференция в Брюксел говорителката на председателя на ЕК Жозе Барозу Пия Хансен отрече колегата й Оливие Байи да е временен говорител или да е изразявал лично мнение, предаде БНР. Хансен уточни, че Байи е обърнал внимание, че е възможно да има допълнителен доклад, без да предопределя по никакъв начин дали това ще стане.

Говорителят на комисията Марк Грей пък подчерта пред националното радио, че извънреден доклад засега не е планиран, но такава възможност винаги съществува, в зависимост от ситуацията в България.
"ЕК показа своята загриженост от това, че има твърдения за търговия с влияние и конфликт на интереси срещу един от кандидатите за КС. Ние няма да навлизаме в коментари за качествата на въпросната личност, сега от българските власти зависи да решат как ще продължат напред по този случай.

Малко след това, на съвместна пресконференция с ливанския си колега Н.Пр. Наджиб Микати, Бойко Борисов заяви: "За първи път имаше абсолютно прозрачна процедура по избора на съдии. Това срещу Венета Марковска са клевети", цитира го „Фокус”.
Той уточни, че днес е поканил съдийката на разговор и тя отново го е уверила, че става дума за донос срещу нея. Премиерът й казал да следи какво се казва в Брюксел, защото в никакъв случай не бива да се омаскарява човек за нещо, което не е направил. Помолил я обаче да се оттегли, ако има нещо, от което се срамува.

„Надявам се до петък да имаме отговор от ЕК и ако те считат, че изборът е опорочен, аз разчитам, че Марковска няма да залага в следващата година проблеми в съдебната система. Тя е много разстроена, зле е със здравето и смятам, че има разбиране от нейна страна. Тя е избрана с най-много гласове от всички. Ако е донос – това е много грозно, много обиждащо. Ако има капка истина – тя трябва да се оттегли, това е нейно право”, добави Борисов.
Той подчерта, че казусът не му е работа, а на парламента, но след като упрекът от Брюксел винаги е към управляващите, "без да имаме никаква вина в случая, аз съм я помолил така да постъпи".

След острата критика на Оливие Байи, че Марковска бе избрана от парламентарната квота, без да бъдат проверени сигналите срещу нея, тя беше изслушана от правната комисия. Съдийката представи няколко документа, с които доказа, че срещу нея няма установени нарушения в системата. Това беше достатъчно от ГЕРБ да изпратят писмо до председателя на ЕК Жозе Барозу, в което се заявява, че Марковска е "безукорна".

По конкретните обвинения обаче тя даде противоречиви обяснения, за някои от които бе опровергана дори от зам.-вътрешния министър Веселин Вучков.
След като съдийката отрече да се е срещала с него заради пътен инцидент с нейния близък Георги Георгиев, Вучков разказа пред медии за срещата. Все пак той отбелязва, че Марковска не е оказвала натиск.
Съдийката обаче отрече срещата да е била по този повод, а заради изгубената й лична карта, която е намерена в колата на Георгиев след въпросния инцидент.

Междувременно вестник "Капитал" публикува разследване, с което опроверга още едно от твърденията на Марковска - че не е придобивала общи имоти с адвокат Румен Еленски. Справка в имотния регистър показала, че през 2002 г., когато е зам.-председател на Върховния административен съд, тя, Еленски и бившият член на ВСС от квотата на ДПС Анита Михайлова придобиват срещу 3200 лв. 2.5 декара до шабленското село Езерец.
Марковска първоначално отричаше адвокат Еленски да се е явявал по нейни дела, но журналисти установиха, че и това не е вярно.

"Атаката срещу съдия Венета Марковска е по елементарната ченгеджийска схема, това показва, че няма принципна атака, дори политическа, а интереси. И трябва да се разбере кой стои зад тях", коментира тази сутрин лидерът на РЗС Яне Янев пред Нова телевизия.
Според него има скрита схема между Иван Костов и Меглена Кунева да се атакува Марковска, за да се злепостави България и да се предизвика нов доклад от Брюксел.
"Професионална биография на Марковска е безупречна. По нито едно дело няма дори намек за корупция или за професионално несправяне", каза още Янев.
ИЗБРАНО