Светият синод на Българската православна църква организира на 24 септември литийно шествие под мотото „Образование за духа и доброто бъдеще на нашите деца" за въвеждането на предмет религия в клас. Искането ще бъде връчено на правителството, предаде КРОСС.

"Шествието не е, за да протестираме и хулим някого, а призив към общи усилия за доброто възпитание и развитие на нашата младеж", заяви русенският митрополит Неофит.  Той обясни, че идеята е образованието по религия да започне от предучилищната подготовка и да обхване началното образование, а след това и гимназиалното. Вероучението ще включва различните религии - християнство, ислям, юдаизъм.
„Тъй като 80% от българския народ е православен, Светият Синод ще настоява в училище да се въведе като редовен учебен предмет „Религия - Православие", обясни митрополитът.

Ще бъде изготвен и цялостен учебен план.
„Имаме експерти по религия в съответните инспекторати по образованието, което вече говори за уважение към предмета. Има кой да следи за неговото правилно преподаване и развитие", категоричен е дядо Неофит.

На въпрос дали очаква искането да бъде политизирано той отговори: „Когато църквата е пожелала да се въведе този предмет, тя не е имала предвид партийните настроения, а доброто на нашите деца, на българските ученици. Мисля, че всяка партия ще подкрепи такава стъпка, която е насочена изцяло към стабилизирането на морала на младите хора и ценни познания в областта на вярата и религията".
За подкрепа ще бъдат призовани и медиите.

За да се въведе религията като задължителен предмет трябват законови промени.
От няколко говини въвеждането на вероучението в клас бе сред основните дебати в обществото и идеята за него възникна след нарастващото насилие сред учениците.
Засега обаче предметът се изучава като свободно избираем предмет. Той е широко застъпен в редица градове с решение на местните власти, какъвто е случаят с Пловдив и Бургас.
Според експросветния министър Даниел Вълчев въвеждането на още един задължителен предмет ще натовари и без това напрегната учебна програма на децата, а и не трябва учениците да се разделят по религия.