Волгин, руска пропаганда, СЕМ - идеална дъвка за кризисен пиар: Бетина Жотева пред Dir.bg
Сега ще дойдат "правилните хора" в регулатора - ние сме неправилни и правим, каквото казва законът, обобщава председателят на медийния орган на финала на мандата
Бетина Жотева е журналист, дългогодишен новинар и телевизионен водещ от БНТ, пиар на четири министерства, член на Съвета за електронни медии от 2016 до днес и негов председател от две години насам. Мандатът й в медийния регулатор изтича на 27 април. Когато президентът издаде указа за нейния приемник в съвета, тя ще си тръгне.
Разговаряме с нея за медиите и войната, за скандала с българските моряци, стоварен върху медийния гръб, за цензурата и политическия натиск през НПО у нас. А обвиненията варират от отговорност на СЕМ за ниското ниво на ваксинация до руска пропаганда и дезинформация в ефира. "Ние сме подложени на чудовищен политически натиск", обобщава впечатленията си председателката на регулатора.
"Няма как аз да кажа - "махни журналист, махни предаване, махни тема". От мен не го чакайте това", казва Жотева. И признава, че добре знае какво е шефът ти да те пази и ти да се чувстваш свободен. Защото: "Най-отговорният занаят на света е да информираш хората".
- Как се държат медиите у нас по време на война?
- Аз, понеже също съм отразявала войни, мисля, че се справят добре. Някои са твърде пристрастни, някои заемат само едната гледна точка, но аз категорично осъждам руската агресия в Украйна, защото няма как в една суверенна държава да минат през нея танкове и ботуш, едни имперски особи, които са във властта 25 години и са загубили всякаква връзка с реалността. Това са човешки животи, съдби.
- И все пак - обективни ли са нашите медии? Има ли затъмнение на фактите, има ли цензура?
- Не, няма, има предпочитания по-скоро. Руската страна, която се опитва да държи информационно лидерство, няма как да го направи, няма как да го удържи, тъй като моралното право не е на нейна страна. Но аз не мога да пренебрегна новините, идващи от Москва, например. Ако аз съм новинар, няма как да не кажа какво е казал Лавров, Путин или въобще Думата, ако е взела някакво решение. Няма как това да се пропусне. Осъждайки тяхната политика, аз няма как да не кажа какво правят те.
Аз съм съобщавала за войната в Кувейт. Нямаше как да не кажа какво прави Саддам, а не само съюзническите сили. Аз не мога да приема да не се съобщава какво говори Москва без да съгласна с тях. Не може без това, това е професия. Най-отговорният занаят на света е да информираш хората. И няма как да ги информираш, като кажеш - "телеграфната агенция на агресора не трябва да се споменава". Не може!
- Ние сме притиснати от пропаганда, и то не само при тази война. И то не само от едната страна. Тогава как да се ориентират журналистите, за да не тиражират пропаганда?
- Само с проверки. Това с фактчекинга е много хубаво нещо, но то първо трябва да мине през собствената цедка. Човек не може да бъде такова всеядно. Абсолютно всичко, което чета, се опитвам да го проверя от няколко места, ако се засече - да. Знам, че не всички хора имат този лукс, като време, да го правят, но това за медиите е задължително. Те трябва да си имат свой собствен фактчекинг - всяка една медия, а не просто този написал това, онзи - онова.
Или - пускаме само едната страна, защото го пише в "Ню Йорк таймс". Голяма работа, че го пише в "Ню Йорк таймс", не е достатъчно, трябва да бъде проверено още. Особено, като знаем американския мейнстрийм какви позиции заема, наистина не е достатъчно. Аз предпочитам консервативните медии, не либералните. И до момента не знам един кораб потънал ли е, не е ли - защото едните казват потъна, другите - не е потънал /б.а. - разговорът се води преди признанието на руската страна за крайцера "Москва"/
Вижте сега с нашите моряци какво се случва! Тук в България непрекъснато ни се говори, че правителството нещо прави, операции някакви военни се извършват по евакуация, ала-бала. Те станали и си тръгнали сами, намерили донбасци да им помогнат и се прибират в България, слава на бога, че са живи и здрави!
- Защо Петър Волгин се превърна в мишена за нещо, което всички медии съобщиха, че стигна предаването му и до СЕМ?
- Това е кризисен пиар, защото действително има неща в държавата, за които много трудно се намират обяснения. Вижте - и парламентът, и правителството скачат от криза в криза. Данданията с Волгин чудесно покри някакви други липси. Волгин им излезе виновен за това, че те не могат да вземат решение да изпратят ли оръжие, или да не изпратят оръжие. И сега Волгин излезе виновен, че било руска пропаганда. Много удобно си измиват ръцете с медиите, със СЕМ.
Написали някакви - "СЕМ не взе достатъчно мерки за дезинформацията". Ама аз какви мерки да взема за дезинформацията, като нямам никакви права за това?! На мен не ми е дадено правото аз да казвам кое е истина и кое не е. Опитва се да се измести фокусът. И това са пак някакви хора... Това не са институции. Гражданско общество са само някакви НПО-та.
- Откъде дойдоха упреците, че не вземате мерки срещу Волгин?
- АЕЖ излязоха с позиция, че ние не вземаме достатъчно мерки за дезинформацията. СЕМ не наказва журналисти. СЕМ наказва цялата медия. Тоест, ако ние намерим в някое предаване на БНТ или на БНР, или на частните телевизии някакъв проблем по Закона за радио и телевизия, актът се пише към медията, а не към конкретното лице. Тоест, СЕМ не може да се намеси за Волгин, освен да му каже лично на Милен Митев: "Пази си хората" или "Махни Волгин", както се чуха двете мнения по време на заседанието.
Аз съм била на ефир, била съм на микрофон, знам какво означава жив ефир, знам какво означава да си отстояваш тези и знам какво означава шефът ти да те пази и ти да си свободен. Няма как аз да кажа - "махни журналист, махни предаване, махни тема". От мен не го чакайте това. След няколко дни няма да съм в СЕМ, няма да съм председател, аз ще остана пак човекът. Какво достойнство ще имам, след като аз съм си позволила да кажа "махнете някой човек от ефир"? Никога!
- Наказанието му Етичния кодекс е заради това, че е съобщил непроверена информация. Но дали, ако медиите не бяха вдигнали шум, институциите щха да вземат отношение?
- Не. Казвам Ви - това са трикове на кризисния пиар. Понеже е много удобна дъвка Волгин, радиото, СЕМ - идеални сме. Но сега нали сега ще дойдат правилните хора. Нали така каза премиерът преди време - "като сложим правилните хора". Сега, като дойдат правилните хора, да правят със СЕМ, каквото искат. Ние сме неправилни и правим, каквото казва законът.
- Каква е рекапитулацията, която си правите, на финала на мандата и като член на СЕМ, и като председател?
- Успяха да ме радикализират. Толкова много несправедливи упреци съм получавала персонално и служебно, че щеш не щеш, някак се затваряш в себе си и минаваш в кръгова отбрана, защото това е страшна политическа поръчка, несправедлива. Предполагам, сто пъти сте чели, че СЕМ е политически зависим орган, защото сме избрани от политически сили и сме политически бухалки. Кажете ми сега тези, които ще дойдат от парламента, какви са? Избрани от политически сили, значи са политически зависими и са политически бухалки.
Тоест, аз сега трябва да изляза и за следващите членове на СЕМ трябва да започна да говоря - "моля ви се, СЕМ е политически орган, това са политически кандидатури, избрани от политически сили". Виждате ли колко е нелепо! Наистина ние сме представители на институции, които са избрани пряко от народа - президент и парламент. И в целия Европейски съюз е така. Няма нито една държава с граждански квоти.
- Но работите по закон за радио и телевизия, който сякаш ви е отеснял?
- Трябва да се промени законът наистина. Трябва да се видят правомощията на регулаторите. Не е трудно да се сравни този закон с тези на останалите страни-членки от ЕС. Този закон е пипан много пъти, но само за някого или за някакво събитие. Иначе в самата си основа законът е много демократичен. Той пази хората, които работят по него. Пази ни нас с нашата мандатност. Пази генералните директори с тяхната мандатност. Точно заради такива, които не могат да дойдат и да кажат - "тоя го махнете утре, защото не ми харесва".
- Председателят на Комисията по култура и медии в НС Тошко Йорданов поиска да махнете Емил Кошлуков от БНТ?
- Не става. Не може така. Поиска! Законът пази генералния директор. В него има един член с много строги условия как се махат генералните директори на БНР и БНТ. Ние махнахме вече един генерален директор на БНР - Светослав Костов, който спря радиото. И пак беше ужасно трудно и много дълго. Но, слава богу, съдът потвърди нашето решение, така четози въпрос е приключен. Но е много трудно. И така трябва да бъде.
Представяте ли си - всеки идва и казва "тоя не ми харесва, махнете го". Ами същото е с Волгин. Днес ще махнат Волгин, утре Великова, защото не ни харесва, на третия ден ще махнем Ирина Недева, на четвъртия Диана Янкулова. Ще ги махнем всичките, защото не ни харесват! Това е ужасен прецедент!
А това със стажа /б.а. - на Кошлуков/ сме го повтаряли хиляди пъти - ние нямаме функциите да разследваме. Идват кандидатите за поста и подават определен брой документи. И подписват декларация. Който не е съгласен с подадените документи, може да жали в съда и там вече отговорността носи подалият документите. Как ние ще ходим да проверяваме на хората трудовия стаж в НАП! Ние първо нямаме достъп до тази информация. И второ - това е нарушение по административния закон, не по Закона за радио и телевизия.
- Тоест, самото искане за предсрочно прекратяване на мандата е несъстоятелно?
- Естествено. И това само го повтаряме, повтаряме...
- Имало ли е политическа намеса в СЕМ досега да махнете този или онзи?
- Не, политици не са ни се намесвали. Намесвали са се само НПО-та, които говорят от името на политици. Или някакви граждански сдружения. И подписки за свалянето на Кошлуков. Подписки срещу Балтаков. И това го правят обикновено тези, които не са успели на конкурсите.
- Коя беше най-голямата криза по време на мандата Ви?
- Със Светослав Костов, когато спря радиото. Беше страшно. Аз не бях председател тогава, беше колежката Владимирова. Какво отнесе тя... А откакто съм аз, моите големи кризи бяха две - COVID, който беше голямо предизвикателство за нашата работа, защото самите телевизии много си промениха програмите, което се отразява на изпълнението на лицензиите. Започнаха да падат предавания - хората ги няма, болни, разредиха се смените на работа. Беше наистина много трудно. И миналата година, когато имаше избори след избори. Тогава мониторингът изобщо не можеше да работи по начина, по който си работи, защото трябваше непрекъснато да следим изборите, вече по изборното законодателство ни е задължение.
- Как приемате упрека, че СЕМ е цензор?
- Чули ли сте някой да каже, че СЕМ се е опитал да наложи цензура някъде на някое предаване или водещи? Вие мислите ли, че тези хора от частните медии или пък от обществените, ако ние се опитаме да се намесим някъде, те ще си мълчат? Чули ли сте някой да дойде и да каже - "СЕМ казаха това правете или не го правете". Няма да чуете, защото не сме го правили. Много удобна дъвка е това. Разбирате ли, ние сме подложени на чудовищен политически натиск. Не пряк - през медии и неправителствени организации. Чудовищен!
- Казахте за един куриозен случай - че СЕМ са виновни за ниската степен на ваксинация у нас?
- Представяте ли си?! Идва някакъв интересен индивид от "Репортери без граници", който сяда и започва да ни дава акъл как може да допускаме мнения от типа на Мангъров или Чорбанов по телевизиите. Защото не е правилно. И понеже, видите ли, ние не сме наложили санкции, сме последни по ваксинация. Как ще наложиш санкции за гости в предаване?! Тези хора наистина са загубили всякаква връзка с действителността.
- Какво казвате - че представители на НПО искат да ви вменят цензорска роля от типа "свалете Волгин", "свалете антиваксърите?"
- Точно това се прави! Точно това искат - да ни наложат да налагаме цензура за мнение. Нали чухте, да не се пускат мнения на ТАСС, защото са агресори. Добре, но ако Путин е казал "спирам войната" и ТАСС са го публикували, значи и това да не кажем? Това е безумие. Това са хора, които никога не са били журналисти. Никога не са се занимавали с журналистика и вижте какво се получава.
- Какво мислите за новия контролен орган за дезинформацията, който е замислил министърът на електронното управление?
- Фактчекът ни трябва. Това е много хубав орган, който направиха към службата по външна политика в ЕС. Те събраха едно звено, фактчекъри, но те се занимават само с руската пропаганда на територията на ЕС. И всеки ден изпращат бюлетин, в който казват - днес излезе ето тази лъжа за ЕС, това не е вярно и т.н. Ако се интересуваш, можеш да се абонираш за този бюлетин и да видиш кое е вярно и кое - не, което аз намирам за изключително полезно.
- Няма ли опасност да прерасне в цензура?
- Всичко зависи от това как се организира и какви експерти работят в него. И какви езици знаят. И какви чужди медии ползват.
- А има ли риск да се стигне до саморазправа с неудобни медии?
- Не би трябвало това звено да има някакви санкционни функции, в никакъв случай. Би трябвало да има само информационни функции - че тази новина, разпространена еди къде си, е фалшива. Това би трябвало да бъде. Както правят европейците. Те не казват - "не го пишете". Те казват: "Тази седмица излязоха тези, тези и тези новини. И ние казваме, че това не е вярно, защото еди какво си". Това е идеята.
- Как се стигна до спирането на руските сайтове у нас?
- Нямам представа. Не сме ние. Много хора ми звъняха и на мен - да ме питат кога сме взели решение за спиране на руски сайтове. Никога не сме взимали такова решение, защото ние нямаме право на това. Доколкото знам, това е в правомощията на ДАНС и на ГДБОП, ако има нещо, което застрашава националната сигурност.
Но в България няма нито институция, нито законодателство, което да отговаря за спирането на сайтове. Решението на СЕМ беше за РТ и за "Спутник". Нашето решение е на сайта. Такова решение за спиране на руските сайтове на нашата територия може да бъде само политическо. И то се взима от правителството. Защото пак Ви казвам - няма нито институция, нито законодателство, което да разреши на някой орган да ги спре тук.
- Какво Ви даде и какво ви взе това време в СЕМ?
- Даде ми сила да се пазя по-добре от лицемери и ми взе здравето, нервите.
- Какво ще правите след края на мандата?
- На първо време ще отида да си играя с моите внуци.