СЕМ няма да наказва нито Петър Волгин, нито БНР
Няма нарушение на Закона за радио и телевизия, а само на Етичния кодекс на българските медии и вътрешния правилник за редакционна дейност, категорични са членовете на регулатора
Съветът за електронни медии /СЕМ/ няма да наказва Българското национално радио заради предаването на Петър Волгин "Политически некоректно" на 10 април, в което той съобщи непотвърдена информация за българските моряци в Мариупол.
Още по темата
Членовете на медийния регулатор излязоха с мониторинг, че няма нарушение на Закона за радио и телевизия от страна на БНР. На заседанието бе поканен да присъства и генералният директор Милен Митев.
Констатира се обаче, че радиоводещият Волгин е нарушил Етичния кодекс на българските медии и Правилника за редакционната дейност на БНР, като е съобщил в ефира непроверената информация, че нашият екипаж на кораба "Царевна" е взет за заложник.
Само един от членовете на СЕМ не се съгласи с решението на останалите, че няма нарушение на медийния закон.
Розита Еленова, чийто мандат в СЕМ изтича заедно с този на София Владимирова и Бетина Жотева, настоя пред шефа на БНР Волгин да бъде свален от ефир. Тя обяви, че в СЕМ са получени над 20 сигнала срещу него от началото на войната в Украйна. Еленова определи изнесеното от журналиста като дезинформация и отправи забележка, че нямало плурализъм дори в зрителските обаждания в неговото предаване.
Водещият Петър Волгин не може да бъде наказан, защото СЕМ, по Закона за радио и телевизия, може да накаже само БНР, а радиото пък не може да бъде санкционирано за дезинформация, тъй като такова понятие няма в закона, контрира я София Владимирова. Всяко преекспониране, което води до цензура, е много опасно, предупреди тя.
Соня Момчилова пък цитира текст от закона, който позволява обществената медия да оповести дори непроверена информация, ако тя е значима и от голям обществен интерес. Момчилова беше категорична, че не открива нарушение и не мисли, че водещият е престъпил Етичния кодекс на медиите. Тя дори подчерта, че с днешна дата "главният източник на дезинформацията по случая с българските моряци е именно правителството". "Мисията на журналиста е да търси истината", напомни тя.
"Как си представяте, че СЕМ ще бъде органът, който ще каже кое е вярно и кое - не, кое е дезинформация и кое - не", възмути се и председателят на СЕМ Бетина Жотева. "СЕМ не е господар на истината, СЕМ е регулатор по съдържанието и следи за спазването на плурализма в обществените медии", напомни Жотева.
"Не очаквайте от мен да си вдигна ръката за ограничаване на предавания или за сваляне на журналисти без значение дали съм напълно съгласна с нечии позиции. Тръгвам си от СЕМ много тъжна, защото всички оправдават медийните неудачи със СЕМ", каза в емоционалното си изказване Жотева.
Тя определи като недопустимо "бесни НПО-та" да се опитват да диктуват дневния ред в България.
Галина Георгиева пък отхвърли обвиненията към СЕМ, че много късно са се задействали по казуса и това е станало чак след оставката на Александрина Пендачанска от Обществения съвет на БНР. "Искам да отхвърля обвиненията, че СЕМ чака, спи, почива", каза Георгиева по повод призива на АЕЖ срещу Волгин и другите сигнали от граждани и НПО след неговото предаване.
Директорът на БНР Милен Митев обясни, че Волгин е санкциониран с най-лекото наказание - забележка, тъй като трудовото му досие е абсолютно чисто. Занапред радиото ще направи промени в редакционните си стандарти - когато се налага да се съобщи непроверена важна информация, това ще става след разрешение от главния редактор. Митев добави още, че самият Волгин е мотивирал решението си да съобщи за моряците на "Царевна" с желание по този начин да бъдат провокирани да се задействат и съответните държавни институции.
Жотева и Момчилова пък поздравиха директора на БНР за позицията и го поощриха все така да застава зад своите журналисти.
По време на заседанието бе представен и мониторинг на актуално-публицистичните предавания на БНТ и БНР от първия ден на войната в Украйна до 15 март. Заключението е, че е имало плурализъм и са канени, както експерти, така и политици, общественици и за първи път - толкова много представители на бесарабските българи.