Докато украинските войски навлизаха в руската Курска област миналата седмица, на стотици километри на изток от там петима руски щурмоваци на мотоциклети се движеха към украинската фронтова линия. Двама от мотоциклетистите бяха застреляни. Друг обърна и избяга. Последните двама избягаха в деретата, търсейки място, където да се скрият и да изчакат подкрепления.

Това е една от тактиките, които Русия използва, за да се възползва от предимствата на значителното си надмощие в жива сила в Донецкия регион в Източна Украйна - основната цел на Русия и мястото, където руските атаки се засилиха тази седмица въпреки нахлуването на Украйна в Русия. Малобройните украински войски се опитват да ги удържат.

Украинската операция в Курск смути руския президент Владимир Путин и даде на Киев тактическата инициатива в един район за първи път от близо година насам. Но за да я осъществят, украинците прехвърлиха войски и оръжия от и без това разклатените си фронтови линии - риск, който може да влоши още повече лошата ситуация.

"Нямаме достатъчно хора, за да си вършим работата както трябва", казва командирът на 21-ви батальон на отделната президентска бригада, която миналата седмица се сблъска с руско настъпление в покрайнините на град Красногоровка, за който се водят боеве.

Това лято руските сили завземат територии по-бързо, отколкото в който и да е момент от първите седмици на войната, и сега напредват към логистичния център Покровск. За Украйна загубата на Покровск ще доведе до прекъсване жизненоважна артерия за снабдяване на войските, които се сражават на североизток, включително в град Часов Яр, който се намира на височина, която е ключова за контрола над региона. В четвъртък властите в Покровск започнаха да призовават цивилното население да се евакуира.

Във вторник представители на САЩ заявиха, че Русия е започнала да извежда войски от Украйна в отговор на нахлуването в Курска област, но не посочиха броя им и не казаха от кои региони идват. Междувременно Украйна също пренасочва войски от източния фронт към Курска област, което води до още по-голямо разтягане на бойните подразделения.

Според командирите в източната част на страната ситуацията, която през лятото е ставала все по-тежка, е такава, че няма признаци руските сили да намаляват след началото на украинското нахлуване на руска територия. Въпреки одобрението на поредния пакет военна помощ от САЩ през април, те продължават да изпитват отчаян недостиг на снаряди: Русия има предимство от 10 към 1 в артилерийския огън в някои райони. Освен това руснаците неутрализират украинските дронове с радиоелектронни заглушители.

Но основният проблем според украинските военни е липсата на жива сила.

"Ако трябва да имаме пет или шест души на позиция, ние имаме двама или трима", казва 45-годишен майор, който през последните два месеца се намира в района на Часов Яр. Той споделя, че имат толкова голям недостиг на хора, че в окопите се пращат готвачи, механици и друг тилови персонал. "Въпрос на време е врагът да открие слабо място", допълва майорът.

Командирът на 21-ви батальон с позивни "Кучер" казва, че когато са пристигнали в района на Красногоровка през пролетта, в батальона е имало приблизително същия брой военнослужещи като руснаците.

Сега, казва той, руснаците имат предимство в живата сила от около пет към едно. Само около 20% от жертвите в неговия батальон се заместват от новобранци, а пристигащите мобилизирани обикновено са по-възрастни от тези, които са били доброволци в началото на войната. Както и в другите бригади, средната възраст на пехотинците е надхвърлила 40 години.

Руските нападения с мотоциклети - които това лято са станали често явление на източния фронт - използват численото предимство на Москва. Те струват скъпо - обикновено повечето или всички мотористи са убити, но това помага на руските сили да открият позициите на украинските войски и да се закрепят на нови позиции.

Миналата седмица репортер на "Уолстрийт Джърнъл" наблюдава на живо с помощта на дрон как се развива атаката на петте мотоциклета. Операторите на дронове започнаха да издирват двамата мотористи, които избягаха. Бързо забелязаха единия, който се криеше в руините на една къща, след което го убиха с граната, хвърлена от дрон. Но не успяха да намерят последния руснак, което създаде проблем. Ако дори един руснак оцелее, той може да съобщи на другарите си къде точно се намират украинците и тогава руснаците започват да обстрелват тези позиции.

"Чувахме ги по радиото да казват: "Противникът стреля оттам, оттам, оттам" - казва от командния пункт, 28-годишният командир на минометната батарея на 21-ви батальон с позивни "Фантом". "Целта е да видят къде се намират нашите войски, след което да ни ударят с артилерия, минохвъргачки или безпилотни самолети... Ето защо винаги е по-добре да се убият всички свидетели."

В крайна сметка един оператор каза, че е забелязал последния руски мотоциклетист, който се криел под изгоряла кола. Въпреки това никой не стреля по него. "Ако разполагахме с неограничен брой боеприпаси, щяхме да се опитаме да уцелим колата", казва един военен, който гледа прякото предаване в командния пункт. "Но ние не разполагаме с толкова много боеприпаси, колкото бихме искали. Не можем да използваме минохвъргачка, заради само един човек".

Други бригади в източната част на страната също се оплакват от подобен недостиг на боеприпаси.

"Имаме заповед да стреляме само по стационарни цели", казва Сифонеско, 46-годишен командир на артилерийско-разузнавателно подразделение, действащо край Покровск. "Трябва да изчакаме танка да спре, преди да се опитаме да го уцелим".

Сифонеско споделя, че неговото подразделение разчита на дронове с експлозиви, за да компенсира недостига на артилерия. Но според него ефективността намалява, защото руските сили са увеличили използването на електронни заглушители, които прекъсват комуникацията между дроновете и техните пилоти. Сега само около половината от безпилотните самолети достигат целите си. "Руснаците имат повече от нас - повече хора, повече оръжия, повече снаряди, повече боеприпаси. В крайна сметка това ни кара да отстъпваме, казва Сифонеско.

Роб Лий, старши научен сътрудник в Института за външнополитически изследвания, казва, че недостигът на жива сила в Украйна е остатък от неуспешната офанзива през миналото лято, когато Киев понесе огромни загуби. Според него ситуацията би трябвало да се подобри до следващата година, когато онези, които са мобилизирани сега, ще бъдат обучени и готови да се включат в борбата. Освен това западното производство на артилерийски боеприпаси трябва да се увеличи до края на тази година. "Основният проблем е, че Украйна не разполага с достатъчно резерви", казва Лий.

Следователно изпращането на войски в Курск означава извеждането им от Донецка област. Военнослужещите в източната част на страната казват, че им харесва да гледат видеоклиповете, в които Украйна удря руски колони, но все още не са убедени, че изпращането на украински войски в Русия си е струвало.