Старши съветник в мисията на ООН за Близкия изток: Не съм убеден, че Израел се намира в разположение на духа
Ескалацията не се случва във вакуум, ние се намираме в обстановка на глобална нестабилност, заяви Мирослав Зафиров
Ескалацията не се случва във вакуум, ние се намираме в обстановка на глобална нестабилност. Прогресията от кризи е изключително опасна, заяви в интервю за БНТ старшият съветник в мисията на ООН за Близкия изток Мирослав Зафиров. Пред журналиста Тоня Димитрова, той анализира напрежението в Близкия изток и представи възможни изходи и сценарии на случващото се.
На въпрос 12 месеца война. Атаката от 7 октомври размести драматично тектоничните плочи на Близкия изток. Хамас е почти унищожена. Хизбула през последния месец беше драматично отслабена. Показа ли Израел до къде стига лимитът на Иран да играе с прокси играчи в региона и сегашното тактическо предимство на Израел стратегическо предимство ли е също?, Мирослав Зафиров заяви:
"Това е доста труден въпрос, тъй като не съм убеден, че Израел в момента се намира в разположение на духа, което подсказва къде са неговите стратегически цели. Израел е държава, която прекрасно си служи със своето тактическо надмощие. Без съмнение така наречената "дъга на съпротивата", с която Иран плашеше света не е най-добрата си форма. На дванайстия месец от началото на войната Хамас като военна сила е почти унищожена. Ударът, който беше нанесен срещу Хизбула показа, че най-силният съюзник на Иран в региона също очевидно не се намира в най-добрата си форма. За съжаление обаче това тактическо надмощие, което е безспорно и което дойде с цената на огромни поражение не само върху военната, но и върху цивилната инфраструктура и в Газа и в Ливан оставя отворен въпроса за стратегията на очевидно доминиращият фактор Израел и тази стратегия трябва да даде отговор на въпроса накъде отиваме и къде ще бъде краят".
Всички казват "лесно е да влезеш в Ливан, трудно е да се излезе оттам". Говорителят на израелската армия Даниел Хагари твърди, че това ще е кратка операция. Ще продължи само няколко дни.
"Значи аз първо ще си позволя да кажа, че през последните няколко години ние за пореден път чуваме някой, който казва, че военната операция ще бъде бърза без да я нарича по друг начин освен като специална военна операция. И за съжаление опитът подсказва, че тези специални военни операции имат още тенденция да продължават по-дълго, отколкото някой предвижда. Има опасност и тази операция, ако това все още се нарича операция, да продължи малко по-дълго, отколкото се предполага. Първоначално поставеното условие от Израел - Хизбула се съгласи на резолюция 1701 и да се демитализира. Нещо, което организацията едва ли ще приеме".
"Ако ние изхождаме от презумпцията, че Ливан е държава, която е лесно победима, ако някой така мисли. Да, можем да предположим, че те действително са неспособни да се изправят срещу безспорната военна мощ на Израел. Но Хизбула е в състояние да води война, която значително да затрудни и да удължи дори и най-кратката военна операция, която Израел би искала да проведе на територията на Ливан".
Мирослав Зафиров заявява още, че това, което се случи тази седмица не беше някакво предупреждение.
"Това беше атака с множество балистични ракети. Как ще отговори Израел? Убеден съм, че те имат скрити козове, дълбоко в своите джобове. Въпросът е тази размяна на удари докъде ще стигне и до какво ще доведе. Тази ескалация не се случва във вакуум. Ние се намираме в една обстановка на глобална нестабилност и когато виждате няколкостотин балистични ракети да летят срещу Израел може би е дошъл моментът, в който трябва да си зададем въпроса всъщност този процес, всичко това, което се случва, дали се контролира. Аз не съм убеден, че отговорът на този въпрос е положителен. По някакъв начин няма консенсус на международно ниво за това как и дали криза и всички кризи, които ни заобикалят, трябва да бъдат решавани сега и по какъв начин трябва да бъдат решавани. Тази прогресия от кризи - тя не може да бъде спряна и това е изключително опасно"
Защо двете страни не сядат на масата за преговори?
"Към момента има един застой. Въобще въпросът за Газа и разговорите, защото там не става дума за преговори, а по-скоро за разговори. Какво ще се случи там? Този въпрос е много важен и той за съжаление досега не ни е донесъл отговори или поне някаква представа кое е онова, което Израел би искал да се случи в Газа след края на войната. По отношение на Ливан - оказва се, че Израел се е готвил за тази война от 2006-та година насам и очевидно се е подготвил много добре. Дали Израел може да си позволи да нанесе такава травма и такава щета върху Ливан, която да потопи Ливан и как в този смисъл Израел ще се чувства между Ливан и Газа, като два тлеещи конфликта, които нямат решение".
Каква е ролята на САЩ и искат или не могат да повлияят. Има ли друг играч, който може да повлияе?
"За последните 12 месеца САЩ са ключовата държава по линия на всички процеси, които се случват в Близкия изток. По линия на Ливан, по линия на Газа, по линия на преговорите за заложниците. Вероятно би трябвало да има друг фактор или фактори, които би трябвало да са онези, които стоят в Съвета за сигурност на ООН, които по силата на своето историческо развитие и роля и неустановените правила на международния ред за последните 70 години, би трябвало да бъдат така да се каже "възрастните в стаята", в която цари един хаос".
"Само, че с всичко това, което се случва в Украйна, вероятно със степента на нестабилност в Азия, но със сигурност това, което се случва в Близки изток тези фактори не си говорят. Това допринася за всеобщото усещане за нестабилност. Ако се замислите - през последните месеци, година, това се отразява и на Европа. Току що видяхме какво се случи във Франция, какво се случи в Германия. Току що минаха изборите в Австрия.
Т.е. върви една тенденция, обратна тенденция, която при всички случаи... Аз не искам да обсъждам съдбата на френския народ или на европейските народи - мен ме интересува съдбата на моя народ и на моята държава. И всичко това се отразява и на България".