Първата фаза от реализацията на търговско-икономическото споразумение между Китай и САЩ забави нарастването на противоречията между САЩ и КНР, но опитите на администрацията на Тръмп да прехвърли върху Китай вината за провала на американското здравеопазване и грешките му в борбата с епидемията, върнаха отношенията в руслото на нарастващо влошаване, коментира Виктор Пороженко във fondsk.ru, цитиран от "Гласове". Сега въпросът за бъдещето на търговията между САЩ и КНР вече се поставя по нов начин. Става дума за перспективите пред втория етап на сделката и слагане на край на търговското противопоставяне между двете страни. Върху перспективите ще оказва влияние и извънредната ситуация в икономиката на САЩ, предизвикана от въведените карантинни ограничения.

Една от неотложните задачи, която иска да реши Вашингтон, е да върне американското промишлено производство от Китай в Америка. Тези дни сенатор Марк Рубио отново се върна към тази тема. Според него разпространението на коронавируса "показа границите на цифровото превъзходство на Америка". Рубио изказа съжалението си за това, че САЩ са преместили много от отраслите на промишлеността си в Китай. Към темата се присъедини и Чарлз Фримън, старши вицепрезидент за Азия в Търговската палата на САЩ, като заяви: "Препятствията и дефицита, предизвикани от пандемията на COVID-19, издигнаха на преден план проблема със зависимостта на Америка от китайското производство".

Симптоматично е предложението на икономическия съветник на Белия дом Лари Кудлоу да се стимулират американските компании да напуснат Китай, като им се заплатят всички оперативни разходи за преместване на производствата им обратно в САЩ. Кудлоу обеща, че те ще се занимаят с този въпрос в близко време. Връщането на американските компании в САЩ, едновременно с повишаване на тарифите за китайския внос, е отдавнашна идея на Тръмп. Американският президент вижда в тази стъпка способ за изравняване на търговския баланс с КНР. Това е особено важно сега, когато 22 млн. души в САЩ поискаха обезщетения за безработица. Предложението на Кудлоу обаче ще се сблъска с редица препятствия, които сочат китайските експерти.

На първо място, заплащането на разходите за връщане на производствата в САЩ няма да покрие финансовите загуби на американските компании, защото производствените разходи в Америка са много по-високи, отколкото в Китай или Югоизточна Азия. На второ място, американските производители едва ли ще намерят сега достатъчен брой квалифицирани работници в САЩ, защото продължителното отсъствие на отделните производства доведе до загубата както на тези работници, а също така и на системата за тяхната подготовка. На трето място, напускането на Китай означава, че американските компании трябва да отстъпят потребителския пазар в КНР на китайските си конкуренти, а за тях това не е приемливо.

Във Вашингтон доста опростено си представят взаимовръзката между производствата и световните вериги за доставки. Повечето американски компании, които произвеждат в Китай, нямат собствени линии за комплектация на изделията си. Така например, Apple отдавна използва изделията на тайванската транснационална компания Foxconn, която разполага с огромни производствени мощности в Китай. Други американски компании имат договори с китайски фирми за производство на определена продукция. За да може тази верига от доставки да се премести обратно в САЩ, в много от случаите ще бъдат необходими допълнителни скъпоструващи производствени линии, даже и нови заводи. Това означава огромни капиталови разходи. И тук проблемът не е само в оперативните разходи. Според заместник-директора на Института за изследване на международните пазари при Министерството на търговията на КНР Пай Мина, едно такова преместване ще повиши общите разходи до нива, които повечето американски компании не могат да си позволят.

Китайският Global Times цитира изчисления на Bank of America за промяна в себестойността на продукцията на Apple в зависимост от частта на преместеното от Китай в САЩ производство. При преместване от Apple на 10 на сто от монтажа на I Phone обратно в САЩ, средната продажна цена на един апарат ще нарасне с 9 процента. Ако преместят в САЩ 50 на сто от монтажа, цената на един I Phone ще се повиши с 14 процента, а ако върне в Америка 100 процента от производството, цената му ще нарасне с 20 на сто. По този повод, старши научният сътрудник в Института за икономически изследвания към китайската корпорация Sinosteel Ху Циму казва: "Единственото условие, което би могло да застави американските фирми да се върнат е, бизнесът им в САЩ да бъде по-печеливш, отколкото в Китай. Но това очевидно не е така. Американските компании едва ли ще искат да фалират, само за да получат пари за преместването си".

Решимостта на администрацията на Тръмп обаче да върне в САЩ производствата, дори с цената на разрушаване на установените световни вериги за доставки и с нанасяне на щети на американската икономика, не трябва да се подценява. Във Вашингтон има двупартийно съгласие по този въпрос, от което идва и увереността на Чарлз Фримън, че "COVID-19 ще застави много компании да преосмислят надеждността на опората си в глобалните пазари и по тази причина преместването обратно на някои капиталоемки, но не трудоемки производства е неизбежно". Такова преместване ще започне най-вероятно с важните за националната сигурност на САЩ отрасли на промишлеността и отчасти на част от фармацевтичните компании. Темата за "връщане на промишлеността" беше повдигната в САЩ преди началото на преговорите от втория етап на търговското споразумение. Познавайки методите на Тръмп, може да се предположи, че в замяна на съгласие от негова страна да не бърза с връщането на производствата на американските фирми в САЩ, Вашингтон ще възобнови исканията си към Пекин за структурни промени в икономиката на КНР, достигащи до смяна на икономическия модел. Отчитайки, че привържениците на глобализма в Китай са достатъчно влиятелни, това ще представлява заплаха от изостряне на вътрешно-политическата борба в страната.

В заключение, ще цитираме мнението на един от експертите в Центъра за международни стратегии и сигурност към Университета Цинхуа, който казва: "В известен смисъл китайско-американските отношения вече изчерпаха възможните варианти и сега се движат към безмилостна конкуренция и челно противопоставяне".

Превод от руски: Никола Стефанов