При специализирана операция е неутрализирана престъпна група, ангажирана с престъпления, свързани с нелегалната миграция, съобщиха на брифинг в МВР представители на ДАНС, ГДБОП и ГД "Гранична полиция".

Директорът на ГДБОП главен комисар Калин Стоянов съобщи, че след повече от година работа съвместно между ДАНС, ГДБОП и ГД "Гранична полиция", под надзора на прокуратурата, на 16 септември се е състояла специализирана полицейска операция, в резултат на която е неутрализирана и задържана организирана престъпна група, ангажирана с извършването на престъпления по смисъла на чл. 280 и 281 от НК - нелегалната миграция.

Задържани са седем души. Първоначално - за 24 часа, впоследствие на четирима от тях задържането е удължено с прокурорско постановление до 72 часа, предстои внасяне на искане на постоянни мерки по отношение на четиримата.

Операцията е била на територията на София и областите Русе и Хасково.

Главен комисар Калин Стоянов определи операцията като сериозен успех на службите за сигурност в България, които са пряко ангажирани с противодействието на нелегалната миграция, един от основните, по думите му, проблеми в момента както в страната, така и в Европа.

Цветан Цветанов, директор на дирекция в ДАНС, обясни как се е развила операцията в рамките на около година. Тя е започнала с получена информация в агенцията, засягаща дейност на организирана престъпна група, ангажирана с превеждане на мигранти през турско-българската граница, а впоследствие и през българо-сръбската граница. Информацията е засягала няколко лица от афганистански произход, а също и български граждани, като основно превежданите мигранти са били афганистански граждани. Данните са били систематизирани и предоставени на ГДБОП и на ГД "Гранична полиция". Били са организирани съвместни екипи за работа по документиране на престъпната дейност на засечената група и всичко е завършило с успешната специализирана операция на 16 септември.

Сред лидерите на групата - жена

 

Единият от лидерите на неутрализираната престъпна група, ангажирана с престъпления, свързани с нелегалната миграция, е млада жена - българска гражданка, съобщи пред журналисти наблюдаващият прокурор по делото от Специализираната прокуратура Теодора Йонова.

Тя посочи, че на 24 юни миналата година е образувано досъдебно производство за организирана престъпна група, която се занимава с превоз и подпомагане на нелегално преминали на територията на страната мигранти. Разследването се води от следовател при Следствения отдел на Специализираната прокуратура. Към момента е установено, че четирима са трайно обвързаните с дейността на групата. Двама от тях са български граждани, двама - афганистански. Единият от двамата лидери на групата е млада жена - българска гражданка.

Лидерите на групата предимно са комуникирали с лица, които осигуряват бежанците, мигрантите и всякакви други нелегално преминаващи границата ни лица. Като именно нейната роля е да осигурява парите, които се заплащат на различните звена при трафикирането на лицата от границата до другата граница. Най-често лицата преминават през българо-гръцката граница, но има и групи, преминавали през българо-турската граница, посочи Йонова.

Третият участник в групата също е от афганистански произход. Оказвал е сериозна логистична подкрепа на двамата лидери на групата, доколкото все пак по-лесна е била комуникацията с лицата от Турция, които са осигурявали мигрантите. За четвъртия участник е установено, че се е занимавал с осигуряването на лица, които фактически са извършвали превоз. Той се е осъществявал на два етапа - от населените места в близост до българо-гръцката или българо-турската граница до София, а впоследствие, след няколко дни, от столицата в посока границата със Сърбия. На територията на София мигрантите са настанявани в предварително осигурени от лидерите на групата квартири, като обикновено са ползвани няколко едни и същи.

На 16 септември т.г. са извършени множество претърсвания и изземвания на всички адреси, с които са били свързани лицата или са пребивавали на тях. В резултат са намерени множество телефони, сим карти, чрез които всеки един от участниците в групата е комуникирал - по между си, и с осигуряващите хората, които да се превозват на територията на страната. На всеки от адресите са намерени значително количество пари - общо над 40 000 евро.

Установено е превеждането на няколко групи мигранти, с различно количество хора, като за всяко едно лице групата е печелила по около 1000 евро на човек. Всички са пътували за различни държави от Западна Европа.

След анализ на доказателствата, към момента са привлечени в качеството на обвиняеми четирима. Работи се и във връзка с установяване на други лица, които подпомагат дейността на организираната престъпна група. На всички към момента е внесено искане за вземане на мярка за неотклонение "задържане под стража", която ще се гледа днес.

Попитана за коментарите днес на брифинга за операцията в МВР, че са отправили покана и към наблюдаващия прокурор да се присъедини, но на брифинга няма представител на прокуратурата, Теодора Йонова обясни, че като наблюдаващ прокурор по делото, подготвяйки се за мярка за неотклонение, която трябва да бъде внесена в съда до определен часови интервал, не е имала възможност да присъства на този брифинг.