Петима българи от екипажа на кораба "Верила" са задържани в Ирландия
Това потвърдиха днес от МВР, след като вчера вътрешният министър съобщи, че всички от екипажа са задържани
Петима българи са арестувани на кораба "Верила", потвърдиха от българското Министерство на вътрешните работи и от "Параходство Български морски флот".
Още по темата
Целият екипаж на кораба "Верила" е разпитан от разследващите в Ирландия. Направени са експертизи на откритите на кораба мобилни и сателитни телефони, както и на друга комуникационна техника, като по пръстови отпечатъци и ДНК анализ са установени тези от екипажа, които са водили определена комуникация, предаде БНТ. Именно за тези устройства има данни, че са ползвани за разговори с други хора и кораби, които са подозирани като част от мащабна схема за контрабанда на кокаин от Латинска Америка към Европа.
В началото на седмицата на кораба "Верила", собственост на "Параходство Български морски флот", беше открит половин тон кокаин. Плавателният съд е за насипни товари. Превозвал е зърно от Канада за Ирландия.
Чрез морския център за анализ на операциите по наркотиците, базиран в Лисабон, е установено движението на кораба през последните шест месеца - между Европа, Северна Америка и Южна Америка.
Установен е и маршрутът на кораба през последния месец и половина преди да акостира на ирландското пристанище. "Верила" тръгва от южния бразилски порт Сантос на 4 ноември, като основната версия, по която се работи, е, че именно там наркотикът е натоварен на кораба.
На 23 ноември акостира на пристанище Квебек в Канада. Няколко дни по-късно продължава, навлиза в езерото Онтарио и достига пристанището в Хамилтън.
Между 27 ноември и 5 декември прави още един курс Хамилтън - Квебек - Хамилтън и на 8 декември се отправя към Ирландия, като на 19 декември пристига на пристанище "Шанън Фойнс".
Именно там при обиск кучето Хейли открива шестте пакета с кокаин в складово помещение под палубата на кораба.
Пакетите били снабдени с GPS-тракери и жилетки с въздушни възглавници против потъване, които се самоактивират при падане във вода.
От пускането му на вода през 2022 г. плавателният съд е преминал шест щателни проверки. Три от тях са през тази година. През февруари е бил щателно проверен от руските брегови власти в Черно море. Американската брегова охрана в Тампа го проверява през юли, а месец по-късно е проверен и от канадските власти. При нито една от проверките не са установени нередности.
От "Параходство Български морски флот" съобщиха, че са информирани от властите в Ирландия, че продължава специализираната полицейска акция по претърсване на задържания кораб. И добавиха:
"Ръководството на Параходство БМФ отново изразява готовност да окаже пълно съдействие на всички компетентни власти и органи за разкриване на обективната истина, като се надява по отношение на виновните да бъде приложена цялата строгост на закона и те да изтърпят съответните наложени им наказания".