Ураганният вятър причини множество щети във Враца. Местният кризисен щаб обяви частично бедствено положение в града и в село Власатица.

Скоростта на вятъра е била около 160 км/ч. Нанесени са щети в градската част и в населените места.

Многогодишни дървета са пречупени, а други изкоренени. Съборени са билбордове, навеси на спирки, част от светофарни уредби. Пострадали са и няколко административни сгради. Отново са изпочупени прозорци на сградата на театъра. Повредени са измервателните станции на края на града.

В населените места има частично прекъсване на електрозахранването. Продължава работата по премахване на падналите дървета и отстраняването на щетите. Съдействие оказват и екипите от пожарната.

Пред регионалния исторически музей се прекършиха няколко 50-годишни бора.

"Това са иглолистни дървета, които са над 50-годишни и бяха един от символите на централната част на града, разположени на централната сграда на музея. Това което може да констатираме е, че ситуацията е повече от апокалиптична. През нощта се задействат алармите на всички охранителни системи в музея, най-вече от звуковия трясък на падащите дървета, показва колко опасна е била ситуацията. Тепърва ще се качваме на покрива на най-засегната сграда, защото виждаме, че ламаринени обшивки са вече извадени, така че тепърва ще описваме нещата", каза Георги Ганецовски - директор на РИМ Враца.

"За изминалото денонощие са постъпили около 22 сигнала за произшествия, от които 7 пожари за сухи треви и един пожар със загуби и 14 технически помощи. Техническите помощи се състоят от това, което нанесе вятърът. Отстраняване на опасни предмети, ламарини, билбордове паднали, като най-засегната е територия на Враца", каза инспектор Цветан Цветков, Оперативен център в РДПБЗН - Враца.

 

"Враца е чувствителна на поривите на вятъра, там са измерени 40 метра в секунда, това наистина е доста необичайно за по-ниската част на страната. Такива ветрове духат на Мусала, Ботев, Черни връх", каза Анастасия Стойчева, синоптик в НИМХ.