Директорът на Смолянския театър Румен Бечев е с повдигнато обвинение, потвърди наблюдаващият прокурор Галин Гавраилов пред БНТ. Обвинението е по чл. 203 за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай. Наказанието е лишаване от свобода от 10 до 20 години.

Той все още не е официално задържан.

По-късно днес от Окръжна прокуратура - Пловдив и МВР ще дадат подробности във връзка с досъдебното производство, което е за длъжностно присвояване на пари, собственост на държавни предприятия - театри.

Директорът на Смолянския театър Румен Бечев е разпитан в Икономическа полиция Пловдив и късно снощи е освободен. Часове преди разпита му от Министерството на културата съобщиха, че проверка на ведомството е установила сериозни нарушения, които повтарят схемата, разкрита в Театрално-музикалния и филхармоничен център - Разград.

Подобно на аферата "Манукян", и в Смолян има изтичане на големи суми пари към няколко фирми чрез фиктивни назначения и ползването на външни дружества за реклама. Сумата е идентична на тази, по която вече беше повдигнато обвинение на директора на Разградския културен институт. Актьори от трупата в Смолян, пожелали анонимност, коментираха пред БНТ, че в тяхната културна институция изтичането на средства може да надхвърли сумата в Разград, която според прокуратурата е в размер на 1,7 млн. лева.

По-рано днес стана ясно, че Икономическа полиция е изискала от Министерството на културата документи, в които е описана структурата на самото министерство, съобщи "По света и у нас", позовавайки се на свои източници.

Чрез тях, както и чрез длъжностните характеристики, които също са сред изисканите документи, ще бъде проверено кой на кого е подчинен и всъщност кой на финала е одобрил разплащането на исканите от театрите средства.

На влизане в сградата на "Икономическа полиция" заедно със своя адвокат днес, Бечев отказа коментар, предаде Нова телевизия.

Преди два дни той призна, че е назначавал временно хора, но не може да каже срещу каква сума. Тогава Бечев отрече да е правил назначенията по схема. Той каза още, че познава Петко Писков, когото прокуратурата определя като "мозъка на цялата схема".

Театрите в Смолян и Разград са използвали една и съща счетоводна къща. По препоръки на Писков театърът в Смолян е назначил около 30 души - хора, които са се занимавали с организационна дейност.

По аферите в културните институции общо са арестувани петима души, сред които е и Бечев. Двама от схемата са освободени под парична гаранция, като директорът на разградския театър Левон Манукян обжалва определението. Той бе освободен под гаранция от 50 хил. лева. Поради здравословното му състояние и това, че съдейства за разследването, Бечев ще бъде освободен под парична гаранция от 15 хил. лв., обявиха малко по-късно от прокуратурата.

Общо от държавния бюджет са установени и източени около 1,5 млн. лв. чрез договори с около 80 лица, добавиха оттам на брифинг. Към момента чрез изземване и доброволно връщане са възстановени около 250 хил. лв. В Смолян са присвоени около 580 хил. лева, а в Разград - около 940 хил. лева. Министерството на културата съдейства изцяло на разследването, като предоставя нужните справки и документи, посочи Гавраилов. Вчера от ведомството съобщиха, че Инспекторатът МК поетапно ще провери всички държавни културни институти в областта на сценичните изкуства, както и ще бъдат извършени вътрешни проверки на всички звена на министерството.

В хода на разследването е установено, че голяма част от превежданите на хората суми, които те трябвало да предадат, са били изхарчени. Къде свършва потокът на парите, все още е обект на разследване, посочи Гавраилов. Назначените в Смолян 41 лица за три дни са получили допълнително материално стимулиране в размер на по 14 хил. лева, а тези в Разград - по 25 хил. лева.

Всички лица са наемани да бъдат презентатори и да рекламират дейността на културните институции, посочи Гавроилов, цитиран от БТА. Нито един от тях обаче няма образование и не работи в сферата на културата. Част от тях са безработни, други са бармани, електротехници, строителни и общи работници.

Разследването започнало на 26 септември, когато в "Икономическа полиция" в Пловдив бил входиран сигнал от един от назначените служители по схемата, който разказал кога и къде трябва да се предават изтеглените възнаграждения. Така в същия ден в Пловдив са задържани двама от схемата, на които има повдигнати обвинения за изпиране на пари. Те са заловени със 147 хил. лева. На следващия ден са арестувани директорът на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград Левон Манукян и компютърният специалист Петко Писков. Те са обвинени за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай. Гавраилов обясни, че към момента делото се води в Пловдив, защото арестът е станал тук.

Към днешна дата Писков и единият от обвинените за изпиране на пари са с мярка "задържане под стража". Останалите трима задържани са с "парична гаранция".

Премиерът също разпореди проверка 

По-късно днес министър-председателят Димитър Главчев разпореди на Инспектората към Министерския съвет да провери незабавно дейността на длъжностните лица, които осъществяват контрол върху дейността на държавните културни институти, за които излезе информация за фрапантни финансови злоупотреби с публични средства. Става въпрос за театрално-музикален и филхармоничен център в Разград и Родопски драматичен театър - Смолян. Това стана ясно по време на среща на премиера Димитър Главчев с министъра на културата Найден Тодоров.