Посещението на германската външна министърка в Дамаск продължава да е на дневен ред дни след като Аналена Бербок се върна в родината си. След дипломатическия скандал, както западни медии определиха избягването на ръкостискане с Бербок от страна на фактическия нов лидер на Сирия Абу Мохамед ал-Джолани, втора вълна от реакции предизвикаха снимки, на които тя е замъглена.

Аналена Бербок и френският ѝ колега Жан-Ноел Баро бяха първите европейски външни министри, посетили страната след смяната на властта. Предварително обявените теми на посещението им на 3 януари бяха правата на жените и малцинствата.

Местни медии, свързани с ислямистката бунтовническа групировка "Хаят Тахрир аш Шам", чийто водач е Ал-Джолани, публикуваха снимки от официалното посещение, на които е замъглен образът на Бербок.

Такива кадри се появиха и в канала Almharar в "Телеграм". Освен на германската външна министърка, лицата на други жени, придружаващи европейската делегация в Дамаск, също са замъглени, в това число на асистентка и на германска журналистка.

От кадри в канала е видно, че не само снимките от посещението на Бербок са цензурирани. Такъв е случаят и с посещението в Дамаск на 4 януари на председателката на Международния комитет на Червения кръст Миряна Сполярич.

В същото време сирийската държавна информационна агенция SANA публикува снимки на Бербок в непроменен вид, ВИЖТЕ ГИ ТУК >>>

Снимка: SANA via AP/БТА

Защо снимките са цензурирани, след като в официалната медия са публикувани без редакторска намеса, засега не е ясно. Темата обаче стигна и до европейските медии.

В материал на германския телевизионен канал n-tv се посочва, че "новото сирийско ръководство очевидно има сериозни проблеми в общуването с влиятелни чуждестранни политици жени".

Въпреки замъглените кадри и избегнатото ръкостискане, френският външен министър Жан-Ноел Баро каза, че с Бербок са получили "уверения от новите сирийски власти, че ще има широко участие - особено от жени - в политическия преход".

Снимка: SANA via AP/БТА

Роберт Хабек, вицеканцлер и министър на икономиката на Германия, също наблегна на положителното в коментара си за пътуването на Бербок до Дамаск. Той нарече посещението "силен сигнал за обща европейска външна политика" и подчерта, че сега Сирия "има шанс да поеме по нов път след десетилетия на насилие и несправедливост". Германският министър на икономиката отбеляза също: "Ако се срещахме само с правителства, които мислят по същия начин като нас, щяхме да бъдем почти сами".

Самата Бербок, цитирана от n-tv, коментира, че "правата на жените са мерилото за едно общество" и че "колкото по-строго се потискат правата на жените, толкова по-авторитарно и екстремистко става обществото като цяло". По думите ѝ "всеки, който лишава половината население от правата им, едва ли ще уважава етническите и религиозните групи и никога няма да може да използва икономическия потенциал на страната".