Вижте Леденото хоро на Богоявление във водите на Тунджа (снимки/видео)
Реката в Калофер, където традиционно хвърлят кръста, тази година е заледена
За поредна година се изви Леденото хоро в река Тунджа в Калофер за Богоявление. Този път водата на реката на места беше покрита с лед.
Снимки от Леденото хоро в река Тунджа ВИЖТЕ ТУК >>>
Въпреки това калоферци нагазиха в ледените води, разбутаха ледените късове и си проправиха път. Както и друг път по време на ритуала, немалко от калоферци носеха на раменете си малки момченца, облечени в народни носии.
Според местния обичай спасителят на кръста го дава на най-малкото дете, което участва в ритуала. На днешния Йордановден кръстът беше връчен на 3-годишния Мирослав.
В Калофер отец Димитрий освети не само кръста, който хвърли, но и водата в реката.
След хвърлянето на кръста започна и тъй нареченото мъжко хоро, което събра почитатели от цялата страна. Първо реката нагазиха местните мъже, а след тях право да влязат във водата имат и гостите от другите краища на страната.
Според народното вярване всеки, който нагази ледената вода на празника, ще бъде неуязвим за болестите.
Преди да се стигне до кулминацията с мъжкото хоро, празникът започна с тържествена света литургия в местната църква "Св. Архангел Михаил". След това с литийно шествие всички тръгнаха към реката. Осветеният кръст обозначава мястото, където още от времето на турското робство е изпълняван ритуалът, възобновен през 1990 година.
"В спомените на Стефан Кисьов от 1874 година е записано как жителите на Калофер тръгват от трите големи църкви и се събират на мястото, на което и в момента се хвърля кръста.", коментира кметът Драгомир Боев пред БНР.
Първи обаче тази сутрин спасиха кръста в Шипка, където ритуалът се състоя още по изгрев слънце.
Първи тази сутрин спасиха кръста в Шипка, където ритуалът се състоя още по изгрев слънце
Снимка: Ралица Стефанова/БТАПо традиция дървеното разпятие там се хвърля на зазоряване, а тази година в ледените води на река "Селска" скочиха повече от 40 мъже от града и от други населени места в страната, които се хванаха на традиционното хоро.
Най-бърз беше 17-годишният Станислав Младенов от Долни Чифлик, Варненско и е дошъл в Шипка специално за ритуала, съобщи БТА. "Дойдохме с моите приятели, за да спазим традицията, гордея се, че точно аз хванах кръста", каза младежът.
Станислав Младенов пожела на всички именници да бъдат живи, здрави и весели. Той предаде разпятието на най-младия участник в ритуала, който е и именик - 6-годишния Борислав, който участва в ритуала от 2-годишен.