Зеленски заклейми Дания, че е пуснала "Северен поток 2", Лавров я хвали
Датската енергийна агенция обаче охлади желанието за бързо строителство, тъй като допуска обжалване на разрешението
Украинският президент Володимир Зеленски заклейми днес решението на Дания да позволи прокарване през своята Изключителна икономическа зона в Балтийско море на новия газопровод "Северен поток-2", който ще свърже Русия с Германия.
Газови потоци
- Тръмп и Дуда се договориха за още 1000 войници, посочиха "Северен поток-2" като заплаха
- Тръмп засипа Меркел с комплименти, но отново я смъмри за "Северен поток 2"
- Германия отхвърли искането на Украйна да се откаже от "Северен поток 2"
- Москва: ЕС явно разчита на глобалното затопляне и печките с дърва, щом е против Северен поток 2
Датската агенция за енергетика даде вчера разрешение за прокарване на газопровода "Северен поток-2" през континенталния шелф на Дания югоизточно от остров Борнхолм в Балтийско море.
"Северен поток-2" е не просто въпрос на енергийна сигурност, това е геополитически проект. Той засилва Русия и отслабва Европа", изтъкна Зеленски.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че датското разрешение за изграждане на газопровода "Северен поток-2" е отговорен подход, който отговаря на интересите на Европа.
"Мисля, че това е преди всичко отговорен подход", каза Лавров. По думите му самият проект "ще увеличи енергийната сигурност на европейските страни" и Дания е последната, която "се присъедини към консенсуса" на европейските държави, признаващи значението на "Северен поток-2". Според Лавров не трябва да се търси политически контекст в това решение.
Ръководителят на пресслужбата на енергийната агенция на Дания Туре Фалбе-Хансен заяви вчера, че разрешението на датската енергийна агенция може да бъде оспорено в близките четири седмици.
По тази причина проектната компания "Норд стрийм 2" (Nord Stream 2 AG) не може незабавно да започне полагането на тръбите, добави Хансен.
В подадената през април заявка на "Норд стрийм 2" бяха предложени два алтернативни маршрута от 164 и 147 километра. Датските власти одобриха по-краткия от тях, тъй като го определиха като по-безопасен и съответства на екологичните норми.
В момента "Северен поток-2" е построен на около 83%.
По-рано ръководителят на "Газпром" Алексей Милер посочи, че за изграждане на участъка през датски води ще бъдат необходими около пет седмици след получаването на разрешителното. Пускането в експлоатация на съоръжението е планирано за края на 2019 година.