300 хиляди лица и семейства ще получат целева помощ за отопление през зимата, каза социалният министър Георги Гьоков на днешния парламентарен контрол. Подаването на документи започва на 1 юли. По думите му ще се увеличи и размерът на помощта, която ще компенсира увеличението на цената на електроенергията за битово потребление.  

Социалното министерство ще направи промени, за може предложеното увеличение на пенсиите от 1 юли да не ограничи кръга на ползващите помощите. Той припомни, че в момента работна група към енергийното министерство разработва механизъм за определяне на енергийната бедност. Дефиницията ще даде възможност да се виждат причините, които водят до нея. 

Той допълни, че енергийната бедност не се определя само и единствено от социални индикатори. "Оказа се, че изготвянето на дефиницията е толкова трудно, колкото и това да направим трудовите книжки електронни", призна Гьоков. 

През изминалия отоплителен сезон са подкрепени 261 хиляди лица и семейства, като са отделени 137 млн. лв. За петте месеца те са получили 523,55 лв. Отделно програмата бе разширена и помощ получиха още 30 хил. души за 8,2 млн. лв. Тук еднократната помощ бе 300 лв. Най-много бяха отпуснатите целеви помощи за отопление с твърдо гориво - дърва и въглища - 225 389, като 2250 от тях са в натура. На 30 хиляди лица и семейства помощта е отпусната за отопление с електроенергия, на 5166 - за парно, на 440 - за природен газ. Най-голям брой са получилите целева помощ за отопление в областите Пловдив, Благоевград и Враца, отчете Гьоков. 

Общият размер на финансовите средства за новия отоплителен сезон 2022/2023 г. ще достигне 181 300 000 лева, докладва още той. Използваният корекционен коефицент, който ще включва и тазгодишното увеличение на пенсиите, ще гарантира правото на възрастните хора да продължат да получават и през следващия отоплителен сезон помощ за отопление, каза още Гьоков попитан от Деница Сачева какви помощи ще получат хората през предстоящия отоплителен сезон. 

"През 2022 г. министерството ще продължи да реализира политиката по гарантиране на социалната защита на най-ниско доходните и рискови групи от населението чрез отпускане на целева помощ за отопление. Предвиждаме такава подкрепа да получат 300 000 души, което е повече от тази пред предходната година. Със закона за държавния бюджет на България за 2022 г. се одобриха допълнителни разходи по централизирания бюджет за изплащане на целеви помощи за отопление в размер на 50 100 000 лева", заяви Гьоков.