Шолц и Джонсън: В момента енергията на Европа не може да се осигури по друг начин, освен от Русия
Никога не сме се отказвали от сътрудничество с ЕС в сферата на енергетиката, заяви Мария Захарова
"Вносът на изкопаеми горива от Русия е от основно значение за всекидневието на гражданите в Европа и снабдяването на континента не може да бъде осигурено по друг начин на този етап", заяви германският канцлер Олаф Шолц в писмено изявление, цитирано от Франс прес.
Шолц заявява това в момент, когато САЩ и Европейският съюз обсъждат санкции срещу руската енергия в отговор на инвазията в Украйна. По думите му "снабдяването на Европа с енергия за производството на отопление, за мобилността, електричеството и промишлеността не може да се осигури по друг начин".
Опасенията от западно ембарго срещу руския петрол отново тласнаха нагоре цените на черното злато.
Шолц напомня, че Европа неслучайно е изключила руските енергийни доставки от първата вълна санкции срещу Москва, тъй като такава мярка би дестабилизирала пазарите и би имала прекалено силно отражение върху европейските икономики.
"Германия е сред европейските страни, особено зависими от вноса на газ, петрол и въглища от Русия и правителството работи усърдно с партньорите си от ЕС и извън него за развитие на алтернативи на руската енергия", отбелязва Олаф Шолц.
"Това обаче не може да стане от днес за утре", подчертава той.
ЕС внася 40 процента от потребявания газ от Русия и много страни не подкрепят евентуално ембарго, което би послужило да бъде лишена Москва от основни постъпления. Мнозина министри от германското правителство вече се изказаха против мерки срещу руския газ.
"Трябва да се издържи на санкциите продължително време", обясни вчера министърът на външните работи Аналена Бербок пред телевизия А Ер Де (АRD).
"Няма смисъл, ако след три седмици осъзнаем, че имаме електричество само за още няколко дни в Германия и че следователно трябва да се откажем от тези санкции", посочи тя.
В същото време според проучване, публикувано днес във в. "Ханделдблат", 54% от германците подкрепят тази драстична санкции. В допитването на института "Югов" (Yougov) 30% са напълно съгласни, а 24% - по-скоро съгласни.
Известната в Германия икономистка Вероника Грим заявява пред в. "Билд", че спиране на вноса на руски газ би било предизвикателство, но не катастрофа. Тя припомни, че в момента хранилищата са пълни на 30 процента.
"Русия никога не се е отказвала от сътрудничеството с ЕС в сферата на енергетиката", заяви пред Първи канал говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова, цитирана от ТАСС.
"Не сме направили нищо, било с думи, дела, намек, емоция или планове, за да кажем, че вече за нас енергетиката не е в сферата на сътрудничеството", посочи тя.
По думите й такова желание да се обостри ситуацията всяка година е очевидно от страна на Запада, но не целия Запад, а на "натовски регулатори и механизми".
Борис Джонсън: Европа не може да се откаже от руския петрол и газ от днес за утре
"Европа не може изведнъж да се откаже от руския петрол, но държавите от Стария континент трябва бързо и единно да предприемат действия, за да се случи това колкото се може по-скоро", заяви британският премиер Борис Джонсън, цитиран от Ройтерс.
На въпрос дали може да се стигне до общоевропейска забрана за внос на руски петрол, той посочи, че страните в Европа за различно зависими от този внос и това трябва да се вземе предвид. "Немислими до преди три седмици опции са на масата", каза британският премиер. "Всички заедно трябва да видими какво можем да направим, за да намалим колкото се може по-бързо зависимостта си от руския петрол и газ".
Джонсън освен това разкри, че до дни Великобритания ще представи собствената си енергийна стратегия за следващите години.