Президентското вето за държавната собственост остана в историята
Според ГЕРБ законопроектът не дава възможност за скрита приватизация
Със 145 гласа "за" и 65 "против" парламентът прие повторно промените в Закона за държавната собственост и така отхвърли ветото на президента върху измененията. Държавният глава върна измененията за ново обсъждане, тъй като според него с тях се създава възможност за скрита приватизация на дружества от забранителния списък по Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
Според председателя на правна комисия Данаил Кирилов употребата на понятието приватизация е неточна, тъй като то се отнася за прехвърляне чрез продажба, а не за апорт.
В мотивите си Румен Радев заявява, че е недопустимо правната уредба от средство за защита да се превръща в законодателни решения, които увреждат обществения интерес. Президентът обявява, че премахването на забраната за апортиране на имоти, собственост на търговски дружества от забранителния списък, противоречи на целта на списъка.
Според Радев с измененията в закона се отнема възможността направилите апорт търговски дружества да имат блокираща квота при вземане на решения. В мотивите си държавният глава коментира, че в момента, когато останалите за приватизация обекти са малко, се увеличава интересът към търговските дружества от забранителния списък. "Затова не мога да остана безучастен, когато уредбата за тях се превръща от средство за защита в законодателни решения, които увреждат обществения интерес", заявява Румен Радев.
Според председателя на правна комисия Данаил Кирилов промените предвиждат гаранции за запазване на публичния интерес, с възможност държавата да участва в стопанския живот при ясни правила.
От левицата също атакуваха законопроекта. Според тях той дава възможност за скрита и безплатна приватизация.
Управляващите припомниха, че точно такава се е извършвала по време на управлението на БСП.
"БСП построиха най-уродливия капитализъм в Европа", каза депутатът от ГЕРБ Спас Гърневски.
"Дебатът дали държавата е добър стопанин приключи през 1989 година, когато БСП управляваше цялата държавна собственост", посочи той. "Както казва един ваш депутат, небеизвестният секретар на БКП Стоян Михайлов, ръководителите на партията ни я ориентираха към капитализъм", коментира Спас Гърневски.
Ветото върху промените на Закона за държавната собственост е десето за президента. Парламентът подкрепи само едно от тях - върху Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Румен Радев наложи вето и върху: Закона за концесиите, Закона за опазване на околната среда и водите, Закона за отбраната и въоръжените сили, Закона за бюджета на НЗОК за 2018 година, Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, Закона за посевния и посадъчния материал, Закона за банковата несъстоятелност, Закона за приватизация и следприватизационен контрол, както и на Административнопроцесуалния кодекс.