Според него е странно синхронизираното увеличаване на цените, съобщи БТА. Други институции обаче трябва да проверяват дали няма картелно споразумение, добави министърът.

През април Върховният административен съд потвърди глобата, наложена от Комисията за защита на конкуренцията на сдружения на хлебари от София и Бургас за определяне на цената на хляба.

"Много бързо реагираха, най-вече мелничарите, защото имаше тенденция за повишаване цената на пшеницата на световния пазар, но в момента тенденцията е към понижаване. Очаквах да реагират пак така бързо и да понижат цената, но виждам увеличаване", коментира Найденов.
Той обясни, че държавата няма механизъм да се намеси при формирането на цената.

"В момента мелниците не работят с пшеницата, която е на борсата, а използват запасите си. Винаги могат да се оправдаят с цена на заплати, горива, осигуровки и други, но реколтата тази година е много добра и като количество, и като качество, и няма опасност от дефицит", добави министърът.
Според него въпросителните са около мелниците.

"Силно е да го наречем спекула, но е явно, че някой пробва пазара", заподозря Найденов, който отбеляза, че  основният довод на хлебарите бил, че цената на брашното е висока.
Реколтата на слънчогледа също била много добра. Според министъра, на световната борса има поскъпване на слънчогледа и на някои масла, но в България "много бързо някак си се реагира". Очакването беше цените да са по-ниски, добави министърът и прогнозира реколтата на царевица да бъде най-силна от пет години.

Държавната комисия по стоковите борси и тържищата отчете през август поскъпване на олиото с 16% и на брашното с 12 процента. До октомври цената на олиото ще се повишава, но след това ще се нормализира, прогнозира преди дни председателят й Едуард Стойчев. 

Вижте видео от изявлението на министър Найденов

ИЗБРАНО