Заподозряха картел за хляба и олиото
Няма достатъчно фактори, които да оправдаят поскъпването на хляба и на олиото, каза министърът на земеделието Мирослав Найденов след заседанието на правителството.
През април Върховният административен съд потвърди глобата, наложена от Комисията за защита на конкуренцията на сдружения на хлебари от София и Бургас за определяне на цената на хляба.
"Много бързо реагираха, най-вече мелничарите, защото имаше тенденция за повишаване цената на пшеницата на световния пазар, но в момента тенденцията е към понижаване. Очаквах да реагират пак така бързо и да понижат цената, но виждам увеличаване", коментира Найденов.
Той обясни, че държавата няма механизъм да се намеси при формирането на цената.
"В момента мелниците не работят с пшеницата, която е на борсата, а използват запасите си. Винаги могат да се оправдаят с цена на заплати, горива, осигуровки и други, но реколтата тази година е много добра и като количество, и като качество, и няма опасност от дефицит", добави министърът.
Според него въпросителните са около мелниците.
"Силно е да го наречем спекула, но е явно, че някой пробва пазара", заподозря Найденов, който отбеляза, че основният довод на хлебарите бил, че цената на брашното е висока.
Реколтата на слънчогледа също била много добра. Според министъра, на световната борса има поскъпване на слънчогледа и на някои масла, но в България "много бързо някак си се реагира". Очакването беше цените да са по-ниски, добави министърът и прогнозира реколтата на царевица да бъде най-силна от пет години.
Държавната комисия по стоковите борси и тържищата отчете през август поскъпване на олиото с 16% и на брашното с 12 процента. До октомври цената на олиото ще се повишава, но след това ще се нормализира, прогнозира преди дни председателят й Едуард Стойчев.
Вижте видео от изявлението на министър Найденов