Близо 3 милиона умират на работното си място всяка година
Секторите с най-висока смъртност са "Строителство", "Сухопътен транспорт" и "Търговия"
Ежегодно 2,7 млн. души умират при трудови злополуки или свързани с работа заболявания. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, който заедно със синдикалисти, представители на изпълнителната власт и работодатели почете паметта на загиналите при трудови злополуки при паметника на загиналите пред сградата на КНСБ. Поводът е днешният 28 април Международен ден в памет на загиналите при трудови злополуки.
По данни на Международната организация по труда (МОТ) загиналите само при трудови злополуки са 360 хиляди души. Ежегодно 270 млн. души се нараняват на работното място, а загубите от тези злополуки и професионалните заболявания възлизат на 4 процента от световния брутен вътрешен продукт.
Мотото на тазгодишната кампанията на Международната организация по труда (МОТ) е да постигнем нулева смъртност на работното място до 2030 г. В своя манифест за нулева смъртност на работното място Европейската конфедерация на профсъюзите заявява, че всеки работен ден в ЕС 12 работещи не се прибират у дома след работа поради това, че са загинали на работното си място, посочи Димитров.
В тази връзка КНСБ настоява да бъде приета Националната програма по безопасност и здраве при работа за 2022 г. - 2024 г. в съответствие с основните приоритети на Стратегическата рамка на ЕС за здравословни и безопасни условия на труд, каза той.
Президентът на КНСБ съобщи, че МОТ ще провъзгласи безопасните и здравословни условия на труд като част от фундаменталните права на работното място. Очакваме това да се случи през юни.
По оперативна информация на НОИ през 2021 г. у нас са регистрирани 68 смъртни случаи, в това число четири жени, или с 21 смъртни случаи по-малко от 2020 г., посочи Пламен Димитров. По думите му на всеки пет дни един български работник загива на работното място.
Секторите с най-висока смъртност са: "Строителство" - 18 загинали през 2021 г. или с един повече от 2020 г., следван от сектор "Сухопътен транспорт" с 10 загинали или с един по-малко от 2020 г., и сектор "Търговия" - седем души загинали, също с един по-малко от 2020 г.
Има намаление на фаталните случаи, но въпреки всичко, ние твърдим, че освен подобрения контрол, все още много трудови злополуки не се докладват. Отчетените трудови злополуки през 2021 г. са 2392 и са с 83 повече от предходната година, каза президентът на КНСБ.
Синдикатът подпомага децата на загиналите при трудови злополуки със създадения "Благотворителен фонд проф. д-р Желязко Христов". Пламен Димитров съобщи, че в момента стипендиите са 38, като през последните две години по време на епидемичната обстановка са добавени пет деца, загубили родителите си боледуване от COVID-19. Децата получават 50 лв. на месец до завършване на средното си образование.
Жулиета Върлякова, заместник-министър на труда и социалната политика призова за лична отговорност при спазването на здравословните и безопасни условия на труд. Мария Минчева, заместник-председател на БСК също подчерта значението на човешкия живот.
КНСБ отличи трима работодатели
КНСБ отличи трима работодатели за осигурени здравословни и безопасни условия на труд с годишните си награди "Прометея". Тази година носителите на високото отличие са Центърът за спешна медицинска помощ в София, 15 СУ "Адам Мицкевич" и филиалът на Столичния автотранспорт в "Малашевци".
Огнян Атанасов, национален секретар на КНСБ, представи обобщените данни на Главна инспекция по труда (ГИТ), според които за 2021 г. инспекторите са извършили 40 788 проверки в 33 177 предприятия, в които има близо 1, 4 млн. работещи. 7 533 от тези проверки са били по подадени сигнали. Установените нарушения са 187 712, в това число по осъществяване на трудовите правоотношения - 89 583, по здравословни и безопасни условия на труд - 97 487, неизпълнени предписания - 1436 бр. Приложените принудителни административни мерки са 181 323 бр., посочи Атанасов.
Актовете за установяване на административно нарушение са 8 544 броя, в това число за нарушения на нормите, свързани с трудовите правоотношения - 6457 и за нарушения на нормите, свързани с безопасността и здравето при работа - 1 820 бр., каза той.
Сумата на влезлите в сила наказателни постановления и одобрени споразумения възлиза на 10 531 810 лв.
Атанасов посочи, че констатираните нарушения на изискванията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд през 2021 г. са 97 487 бр. Нарушенията на нормите, свързани с организацията и управлението на дейността за осигуряване на здраве и безопасност при работа - 63 707 броя или 65 на сто, нарушенията на нормите по обезопасеност на работното оборудване и технологичните процеси са 21 572 бр., нарушенията на нормите по хигиена на труда - 12 208 бр.
Националният секретар на синдиката, посочи, че има известно разминаване с констатираните от изпълнителната агенция нарушения и сигналите, получени в КНСБ. По думите на Атанасов от получените в КНСБ сигнали става ясно, че основните проблеми, свързани с осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, са свързани с работата при неблагоприятен микроклимат - 38,2 на сто, следвани от сигналите свързани с използване на некачествени лични предпазни средства 27,4 процента.