Стотици фермери на бунт заради умъртвяването на хиляди животни
Стотици фермери от Странджа скочиха на бунт срещу умъртвяването на заразени с шап животни и изпратиха писмо до еврокомисаря Кристалина Георгиева защо не се възстановят загражденията по границата с Турция, откъдето влизат заразени животни.
Масовата "сеч" вече започна и ще обхване зоната, заключена между селата Факия, Долно Ябълково, Граничар и Момина църква. Преди дни започна подготовката на трупните ями, където ще бъдат заровени унищожените биволи, крави, овце, кози и др. заразени животни.
В село Момина църква мерките за справяне с шапа ще засегнат както хората с една две крави, които разчитат на млякото, сиренето и месото, за да изхранват семействата си, така и големите фермери, които имат по 20-30 души персонал. Вчера в една от фермите са умъртвени 206 крави. Собственикът й обаче не знае как ще бъде обезщетен, защото ветеринарните служби ще вземат решение за обезщетението днес.
Оказва се, че в селото заразата от шап се появява трети път, но предишните пъти не са били избивани животни. Местните разказват, че тогава животните са били ваксинирани. Освен това хората в селото се оплакват от липсата на информация. Те настояват за отговор защо не са възстановени загражденията с Турция, откъдето идва заразата.
"Решението за това нещо не е на ветеринарната служба, става въпрос за много инвестиции, а днес правителството ще заседава по въпроса", увери Дамян Илиев, главен секретар на Агенцията по безопасност на храните. След ваксинацията мерките са още по-страшни от избиването на животните. Те не могат да се продадат на пазара, а когато се избият, държавата няма да обезщети собствениците, обясни още Илиев.
Очаква се карантината в селото да продължи до края на юни заради новите огнища.