Ски сезонът на Витоша стартира с протест
Днес скиори, сноубордисти, любители на планината и Коалиция "За да остане природа в България" ще открият сезона на Витоша с инициативата "RIDE 4 VITOSHA".
От Коалиция "За да остане природа в България" отново предупреждават, че целта на "Витоша ски" АД е промяна в Закона за горите. Затова, според коалицията, фирмата умишлено не пуска съоръженията в ски курорта. Собственик на "Витоша ски" АД е офшорна компания, което не позволява да се разбере какви интереси стоят зад нея. Природозащитниците алармират, че на 21 декември тази година поправката в Закона за горите е качена в Портала за обществени консултации. Те са обезпокоени, че датата на приключване на консултациите е 30 декември тази година, като така не се спазва 14-дневният срок, установен от закона, заявяват от Коалиция "За да остане природа в България".
"Скандалната поправка предвижда в горите да може да се строят ски лифтове и влекове, без промяна на предназначението на територията и без изключване на земята от горския фонд. Така изсечените и застроени терени ще продължат да се водят гори "на хартия". Това предложение позволява застрояването на Витоша и спестява 5 милиона лева на инвеститора. Наред с това, тази разпоредба представлява схема за държавна помощ за инвеститорите в ски курорти и подлежи на предварително съгласуване с Европейската комисия. Тъй като това не е извършено, България ще подлежи на наказателна процедура", съобщават от "За да остане природа в България".
От страна на Министерство на околната среда и водите /МОСВ/ и от нормативната уредба по околна среда не произтичат пречки за функционирането на съществуващите писти и въжени линии на Витоша, коментира Нона Караджова. Аз лично смятам, че ръководен принцип в решаването на обществения казус трябва да остане необходимостта от развитие на туризма в района на Витоша в хармонично съжителство на човека с природата, добави тя.
"Последните 10 години доведоха до завладяване на българския ски спорт и туризъм от няколко свързани помежду си офшорни компании, които съгласувайки ценовите си практики, направиха ски спорта и туризма скъпо струващо удоволствие. Затварянето на очите на българските институции пред това незаконно картелно споразумение кара все повече българи да спортуват в чужбина, смятат еколозите.