ГРАО няма пари да провери подписката за Турция
ГРАО е изпратило писмо на 8 октомври до председателя на парламента Цецка Цачева, че проверката на подписката за референдум за членството на Турция в ЕС не е в задълженията на службата.
Правната комисия на 1 септември е решила, че трябва да се извърши проверка на подписката, обясни Цачева. Тя добави, че нито депутат или комисия не могат да решат въпроса и предложила Народното събрание да стори това.
На 2 септември Цачева е изпратила писмо до ГРАО да провери подписката. След това имало две кръгли маси заради законопроекта и среща с Инициативния комитет. Едва след това е получен отговор от ГРАО, че няма как да направи проверката, без да е финансово обезпечена.
Бюджетът, който е предвиден за тази проверка е в бюджета на ЦИК за изборите.
"Кой да подпише договора с ГРАО и да плати за проверката? Трябва да знаем при така действащия закон може ли НС да дебатира по същество? Не. Днес нямаме проект на решение. Когато подписката отговаря на условията, тогава може да се проведе дебат. Ако имах основание да накарам ГРАО да извършат тази проверка, да съм го направила", защити се Цачева след последвали реплики на депутати.
"НС може да обсъжда, да дебатира законопроекти, проекти за решения и проекти за декларация. В 3-месечен срок от постъпването на подписката НС приема решение по предложението за референдум. Проектът за решение следва да бъде представен от водещата комисия. Днес в дневния ред не е включен проект за решение", коментира парламентраната шефка.
Мая Манолова от левицата й напомни, че правната комисия е обсъдила въпроса още през юли. Тогава тя взе решение да бъде извършена проверка на подписката.
"Ако бяхте изпълнила това решение, сега щяхте да спазите 3-месечния срок за проверка. По какъв начин ще бъде извършено финансирането е вторичен въпрос. Има различни варианти, по които да се плати, включително и чрез фонда за непредвидени разходи", коментира Манолова, цитирана от "Фокус".
Колегата й Асен Гагаузов недоволства, че няма прецедент НС да задължава дирекция да си свърши работата.
В крайна сметка след 2 часа дебати проектът на Цачева бе гласуван. ГРАО ще провери трите имена, ЕГН и постоянния адрес на гражданите, поставили подписите си, и ако се установят 200 000 редовни подписа, както е по закон, ще се прекрати проверката.
ГЕРБ, ДПС и независимите депутати на РЗС застанаха зад предложението на парламентарния председател. От "Коалиция за България" гласуваха въздържали се, а Синята коалиция не участва във вота.
Преди това депутатите отхвърлиха проекта на "Атака" за решение за провеждането на националния референдум, а хората на Волен Сидеров напуснаха пленарна зала.