Започнахте ли да спестявате в очакване на „тежка зима“?
Чуйте Podcast новините по обяд, 12 август 2022 г.
Какво се случи до този час?
Трети ден продължават опитите да бъде овладян пожарът между селата Раздел, Малко Кирилово и Голям Дервент в община Елхово, предаде БТА. Огънят е обхванал близо 4000 дка ниска растителност, широколистна и борова гора. Гасенето е затруднено заради пресечения терен и силния вятър, но за щастие няма опасност за близките населени места. Четири декара сечище са изгорели вчера след небрежна работа с огън в района на Тутракан, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Силистра. Общо четири пожара са били изгасени преди ден в Тутраканско. Пожарът в землището на старозагорското село Полски градец е овладян, но гасенето продъжава. Там са засегнати около 800 декара иглолистни и широколистни гори, както и сухи треви. Вчера областният управител Иван Чолаков обяви частично бедствено положение.
"Докато политици и експерти спорят кой е виновен, има ли кораби с втечнен газ, ще тръгне ли връзката с Гърция, торовите заводи започнаха да затварят производства и да освобождават работници", алармира във Фейсбук лидерът на БСП Корнелия Нинова. "Министърът на икономиката и индустрията тепърва ще прави анкета колко фирми работят на газ и да им дава указания да намаляват потреблението с 15%. Тези данни са налични - 28 000 предприятия ползват газ, а в тях работят 250 000 души. Не ги карайте да намаляват потреблението на газ. Не може да стане. Ако го направят, трябва да спрат работа, а някои от тях никога няма да могат да пуснат отново машините", пише още Нинова. Според нея "темата се идеологизира и се използва за предизборна кампания", докато тя на този етап вижда решението в незабавни преговори с "Газпром".
Към момента няма непосредствен риск за сигурността на Запорожката атомна електроцентрала в Украйна въпреки непрекъснатия обстрел, на който тя е подложена, успокояват от Международната агенция за атомна енергия, цитирани от ДПА. Експертите обаче предупреждават, че това може да се промени всеки момент и призовават Москва и Киев да предоставят достъп до централата възможно най-скоро. Международната агенция от седмици се опитва да изпрати в централата инспекционна мисия, засега безуспешно.
Радост и тъга имаше за българските евроучастници в четвъртък вечер. ЦСКА продължи напред към плейофите на Лигата на конференциите, докато "Левски" се сбогува с турнира по особено драматичен начин, информира "Корнер". "Червените" спечелиха гостуването си на ирландския Сейнт Патрикс с 2:0 и си осигуриха битка с Базел в последната фаза преди групите. На другия полюс бе "синя" България. Левски записа едно от най-конфузните си отпадания в европейските клубни турнири след 1:2 от малтийския Хамрун Спартанс и 1:4 при последвалите дузпи на стадион "Георги Аспарухов" в третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите, разочаровайки над 15 000 зрители на стадион "Георги Аспарухов".
Подробно за темите от началото на деня, чуйте в този Podcast:
Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Anchor - Breaker - Pocket Casts - RadioPublic
Какво ни впечатли преди малко?
"Няма да бъде както досега, родителите да бъдат спокойни", каза служебният здравен министър Асен Меджидиев, визирайки предстоящото начало на учебната година в ситуация на пандемия, при представянето на екипа и приоритетите на ведомството си. А как ще е, ако не както досега, чуйте в Podcast новините.
А какво ще кажете за това?
Рязкото намаление на продажбите на дребно и ограничаването на потребителското доверие показват, че кризата с повишаващите се разходи за живот е обхванала и източната част на Европа. Заради двуцифрена инфлация, която "изяжда" доходите им на фона на поскъпването на храните и повишаването на разходите за енергия, семейства в много страни от Източна Европа започнаха да "затягат коланите", пише "Ройтерс". Поляци си вземат по-кратки отпуски, чехи си търсят втора работа и посещават по-рядко ресторанти, а в Унгария хората се ограничават при пазаруване в хранителните магазини или при покупките на дълготрайни стоки.
България зае пето място сред страните от ЕС по инфлация през юни. Цените на енергийните продукти у нас регистрират скок с 37,5 на сто през юни спрямо същия месец на миналата година. Най-голямо повишение през юни на годишна основа е отчетено при разходите за транспорт (+29,9 процента), при цените на хранителните продукти и безалкохолните напитки (+23,5 процента), при сметките в ресторанти и хотели (+19,2 на сто), както и при разходите за поддръжка на жилища, за вода, електроенергия, газ и други горива (+17,1 процента), сочат данни на НСИ. На този фон потребителското доверие в България се влошава от март тази година, което предполага по-ниско потребление на домакинствата през остатъка от годината, се посочва в летните икономически прогнози на Европейската комисия, цитирани от БТА.
На фона на срива на потреблението на домакинствата, икономически анализатори намаляват своите прогнози за ръста на брутния вътрешен продукт в отделните източноевропейски страни. Рискът от предстояща рецесия в цяла Европа се увеличава, предупреждават те.
Ето защо ви питаме:
Гласувайте и коментирайте по темата в страницата на подкаста. Най-интересните ваши мнения ще цитираме във вечерния новинарски Podcast точно в 18 часа.
Искате ли да се чуе вашият глас в Podcast новините?
Ако желаете лично да споделите мнение по темата, да изпратите новина или да предложите идея, пишете ни e-mail [email protected], като оставете име и телефон за обратна връзка. Ние четем всички отзиви.