По време на пандемията бяхме залети от вълна от недоверие към медицината, фармацевтичните компании към институциите като цяло. Катализатор се оказаха ковид ваксините.

Д-р Пламен Панайотов е общопрактикуващ лекар от Бургас. През 2021 година той получи награда за най-голям брой поставени ваксини срещу COVID-19 от всички семейни доктори в страната. В неговия кабинет са влизали младежи и родители, които са били срещу ковид ваксините. Те приемат информацията в интернет за достоверна. Лекарят е категоричен, че първо науката е доказала ефективността на ваксините, а след това и практиката.

Преди две години един от членовете на Европейския парламент Петер Лизе коментира ниските нива на ваксинирани у нас и в северната ни съседка. В свое изказване той твърди, че самият временен министър на здравеопазването в България не е бил убеден във ваксинирането. Той не само не го е насърчавал, но и се е проявявал като антиваксър.

Според д-р Панайотов, причината да има у нас толкова много съмняващи се във ваксините, се корени в народопсихологията на българина. Срещаме се с Хриси, която е родена през 1999 година и е от типичните представители на Поколение Z. Тя споделя, че много от нейните приятели дълго време да обсъждали дали да се ваксинират. А причината - различните непотвърдени теории, разпространени в интернет пространството.

Тя наблюдава във все повече страници във фейсбук как науката ни подвежда. Разпространяват се различни конспиративни теории, които карат хората да се замислят, да се чувстват объркани, да се съмняват в науката.

Никола Тодоров, преподавател в катедра "Екология и опазване на околната среда" в Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас, е чувал от своите студенти какви ли не теории. Сред тях са влагането на чипове в телата ни, чрез ваксините. И той е на мнение, че социалните мрежи са изиграли голяма роля в разпространението на непотвърдени от науката факти. Той съветва хората да подбират информацията и да се доверяват на достоверни източници.

Белгиецът Оливие Сартенаер има своето наблюдение над Поколението Z като преподавател в университета в Намюр. Той е учен и философ и изучава и преподава отношението ни и увереността или липсата на доверие към науката.

Според него, нивото на доверие в науката всъщност е доста добро. Няма нарастване на антинаучното мислене като цяло, противно на това, което се твърди. Дори напротив, изглежда, че младите хора са много по-критични към информацията, която срещат в социалните мрежи, в интернет и почти навсякъде в живота си.

Това мнение потвърждават и българските представители на Поколението Z, които се включиха в нашата анкета.

А 19-годишната Марлене Сокол от Германия се притеснява, че с течение на времето има все по-малко и по-малко новаторски открития. Все повече хора се доверяват на фалшиви новини и изявления, направени от случайни хора в интернет.

Но тя е категорична, че все пак науката никога не може наистина да изчезне. Всички открития в миналото са били възможни само заради науката. И днес ние сме напълно зависими от нея.


Подкастите от поредицата "Generation Z / Поколение Z" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Dir.bg.