Дали кариерният хаос, сред който се намираме, може да се превърне в подреден свят, в който спокойно да работиш това, което искаш, докато получаваш стабилна заплата? Разговаряме с млади хора, на които предстои да завършат училище и университет, както и с такива, които вече работят.

Участници в епизода: Лина Качарова, ученичка в 12 клас, Марина Илиева, студент по финанси, Пенка Кирилова от регионалната служба по заетостта в Бургас, Инес, представител на поколението Z от Белгия, Бетина Пьори, студенткa в университета в Естония, Филипе Ван Меербек, белгийски психиатър. Участници в анкетата: Ясмина Османджикова, Елена Иванова, Александър Стефанов, младежи.

"Младежите от поколението Z не се затрудняват в кариерния хаос."

"Това, че имаме много възможности, не ни спира. Ако искаме да работим - ще работим."

"Има толкова много курсове и шансове за развитие в днешно време. Но все пак младите хора искат много пари и лесна работа."

Това са само част от мненията на млади хора от поколението Z.

Марина Илиева, студент по финанси, е сменила няколко работни позиции. Тя заявява:

"Младите хора имат много възможности, но искат да им е лесно. Това няма как да се случи. Те искат лека работа, но големи заплати. И то в кратък срок. Всичко е до стажа и растежа на работното място. Парите ще дойдат, но няма как да стане веднага."

Пенка Кирилова от регионалната служба по заетостта в Бургас твърди, че младежката безработица в региона е сравнително висока. Тя пояснява:

"Малко са младите хора до 29 години, които са квалифицирани и с опит. Всеки може да придобие нужния стаж, защото сега има европейски програми, по които се работи, за да се насочат средства към кариерното развитие на младите."

Поколението Z е пораснало във време, в което всичко се случва бързо. Има промени почти ежедневно, затова младите хора се стремят да се адаптират към всяко изменение на стандартното. Казусът на "изгубеното поколение Z" (по думи на психиатъра Филипе Ван Меербек) е сложен, тъй като подрастващите в момента се разделят на типа, който знае какво иска, и работи, за да го постигне, и на този, който записва да учи в университет, само за да се каже, че прави нещо. Голяма част от втория тип младежи са притиснати и от своите родители, които желаят децата им да изучават дадена специалност.

Поколението Z едва сега преминава през годините на прехода между училището и живота на възрастен - кариера, семейство, самостоятелност. Няма как да твърдим със сигурност, че младите хора се затрудняват и изпитват несигурност в кариерното си развитие. По думите на студентката по финанси Марина Илиева: "Ако на един млад човек му се работи, той ще работи."

Според Пенка Кирилова, младите хора в момента се търсят най-много, но малко са тези, които са наистина квалифицирани. Малко са тези, които са готови да работят, макар и да има много програми, които позволяват на младежите да придобият опит. Тя заявява, че младите хора се управляват по-трудно и имат повече изисквания към работната си позиция.


Подкастите от поредицата "Generation Z / Поколение Z" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Dir.bg.