NFT - шанс за артисти и находчиви хора да печелят пари или сложна, спекулативна и рискова система?

NFT (non-fungible token или незаменяем тоукън, дигитална монета) е запис, който не може да бъде репродуциран, базиран е на блокчейн мрежа, уникален е и никога повече не може да бъде повторен във вселената. Най-често е асоцииран с някакво съдържание - снимка, музикален файл, дигитално притежание.

Eкспертът Иван Ванков-Gatakka нарича NFT "Романтична идея, която се сблъсква с комерсиалната реалност и желанието за бързо забогатяване".

Тази идея, която в момента е в ход, е във фокуса на това издание на аудиоподкаста на Dir.bg "Trendy".

NFT тоукънът съдържа код, в който има определени правила. Авторът на песен или художествено произведение пуска авторски права в NFT и тоукънът вече ги държи, но NFT всъщност са просто линкове към дигитално съдържание. Ако някой в последствие реши да препродаде този NFT тоукън - процент от редистрибуцията идва обратно към автора. И вече има редица артисти, които печелят от труда си. Но регулацията на процеса все още е неясна. Затова, се появяват спекуланти, които например търгуват с албумите на "Бийтълс" през NFT.

Каква обаче е практичната му стойност? В контекста на новите блокчейн технологии - могат ли криптовалутите биткойн и етериум да заменят банките и познатите ни валути? Според експерта Иван Ванков, досега криптовалутите не са успели да бъдат практичен инструмент, с който можеш да си купиш кафе например. Това е така, защото с традиционните пари, в капиталистическата система, имаме механизми, по които можем да си търсим правата.

ОЩЕ ЗА БЛОКЧЕЙН ТЕХНОЛОГИЯТА:

Блокчейнът е огромен запис от последователни транзакции. В блокчейна всеки може да създаде дигитален портфейл с уникално име - адрес, в който да държи т.нар. тоукъни, дигитални пари. Всяко едно движение остава непроменим запис в целия блокчейн. Веднъж прехвърлени средства от едно място към друго - те остават в блокчейна, могат да бъдат проследени и спрямо това проследяване се определя кой колко тоукъна има в портфейла. Всички транзакции са проследими, но собственикът на портфейла е анонимен. А транзакциите са децентрализирани. Всеки може с малко софтуер да стане част от тази мрежа. Като всяка част от тази мрежа валидира останалата част от мрежата.

ОЩЕ ИНТЕРЕСНИ ВЪПРОСИ ОТ ПОДКАСТА:

  • Защо първоначалните инвеститори в блокчейн стават милиардери?
  • Как се продават и как се купуват NFT?
  • Как се формира NFT клуб?

Снимка: iStock by Getty Images/Колаж: Петя Александрова, Dir.bg

 

Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Anchor - Breaker - Pocket Casts - RadioPublic