Gen Z: Поколение без граници
Проучване на "Евробарометър" показва, че младите хора обратно на общоприетото мнение не са пасивни
Поколението Z в момента е най-многобройното поколение на Земята. Те са младите и активни хора, в чиито ръце е бъдещето на човечеството. Отличава ги симбиозата им с новите технологии и неограничените възможности на свободния свят и интернет. Какъв е светогледът на Поколението Z, за какво мечтае, как вижда бъдещето на Европа, ще сътвори ли един по-добър свят? В този подкаст участват седем млади хора от България и Германия, както и анализа на учителя и представител на по-старото поколение Георги Кидиков.
Те общуват главно през интернет, учат онлайн, събуждат се със смартфон в ръка, хранят се със смартфон на масата, лягат със смартфон, пътуват и се разхождат със слушалки в ушите и... смартфон в джоба. Дигиталният свят е тяхната естествена среда. Информацията е на един клик разстояние. Те са геймъри, блогъри, влогъри, инфлуенсъри, тиктокъри, те скролват, скриймват, чатят, лайкват... Те са родените между 1996 и 2009 година, те са младите, различни и често неразбрани от възрастните, за тях няма граници, нямат предразсъдъци, имат амбиции, мечти и фантазия, те са приспособими и предприемчиви, те са бъдещето. Те са Поколението Z.
В момента представителите на Поколението Z са 2,56 млрд. или над 30% от световното население. Общото между тях е, че са неразривно свързани с новите технологии. За тях те са даденост, естествен начин на живот. Потвърждава го и 16-годишният Михаил, който признава, че по цял ден е в "мрежата", не би "оцелял" без съвременните технологии. Трудно комуникира "лице в лице", но лесно се отпуска пред монитора, където с лекота общува с негови връстници от цял свят.
Чуйте аудиото!
Възприеман от по-възрастните като недостатък, всъщност дигиталният свят е предимството на Поколението Z, защото в него всичко се случва много по-лесно и бързо. Такова е мнението на Антонина Лозанова. Тя е на 22 години и е сред стоте най-талантливи и мотивирани студенти по журналистика в света според Британския съвет. Според нея, светът не би запазил относително обичайния си начин на живот в условията на пандемия без съвременните технологии. Антонина обаче препоръчва на своите връстници да не загърбват личния контакт. Мечтае за свят, в който важните решения от политиците се вземат по честен и почтен начин.
Общото между съвременните млади хора е, че са зависими от дигиталния свят. Това споделят 20-годишните Нанси и Кристиян. Осъзнават, че бъдещето зависи от тях и се надяват да се погрижат да е по-добро. Тревожи ги днешната действителност- пандемията, опасността от глобална война, предразсъдъците, насилието. Искат хората да са по-обединени, да се обичат повече, родителите им да са щастливи и горди от своите деца.
Алина и Норвин са от Германия, но звучат досущ като своите български връстници. Симбиозата им с новите технологии ги обединява. Знаят и че с начина си на живот плашат предишните поколения.
Има ли сблъсък между поколенията?
Съдържанието е едно и също, различна е формата, всичко ново е добро забравено старо - сблъсъкът между поколенията е неизменна част от човешката история, обяснява Георги Кидиков - преподавател по гражданско образование и философски цикъл, представител на Поколението Х, който всеки ден общува с Генерацията Z. Според него новото поколение е много по-прагматично от неговото и не непременно по-лошо.
Можем ли спокойно да оставим бъдещето на човечеството в ръцете на Поколението Z?
Георги Кидиков е категоричен, че не бива да се съмняваме в младите, защото те са нашето бъдеще, трябва да вярваме в него, обратното би означавало, че не вярваме и в себе си. Необходими са обаче повече усилия, за да разберем начина им на живот, ценностната им система, новите методи на комуникация.
Проучване на "Евробарометър" показва, че младите хора обратно на общоприетото мнение никак не са пасивни. 85% от интервюираните казват, че обсъждат важни политически теми със своите връстници. Според тях приоритет трябва да имат справянето с бедността и социалното неравенство, борбата с изменението на климата, опазването на околната среда и борбата с безработицата.
Поколението Z е поколение без граници. В това е убедена Майке Гизгут от Германия. Според нея, предимството на младите хора е, че могат да бъдат всичко и навсякъде, приемат всеки такъв, какъвто е и не си налагат никакви ограничения.
Подкастите от поредицата "Generation Z / Поколение Z" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Dir.bg.
Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Apple Podcasts - Anchor - Pocket Casts - RadioPublic