Климатичната тревожност - мисия невъзможна в България
Темата за екологията е важна и може да се възпитава не чрез тревожност, а чрез любов към природата
Климатичната тревожност e мисия невъзможна в България. Макар и да има регистриран интерес, България е сред държавите, в които младите хора не проявяват интерес към темата и не се чувстват разтревожени. Статистика на Николай Петков от екологично сдружение "За Земята" показва, че климатичната тревожност я няма. Петков е участвал в протестите Fridays for future на Грета Тунберг.
Но "В България сред младежите и учениците по-скоро има апатия по тези въпроси", свидетелства той. Анкета във "Фейсбук" сред ученици е показала, че от 23 отзива 90% от учениците са чували в училище какво е климат. 60 процента са чували за причините за климатичните промени. Едва 50 процента за въглеродни емисии и парников ефект. А темата за тревожността относно климата - едва 25 процента.
"Точно шестима човека", казва Николай Петков. "Което е тъжно. Трудно ми е да отговоря защо е така. Може би характерно за България, за нашия регион. Просто имам още други проблеми, които ни се струват по-приоритетни. В България групата, която има най-голям интерес към тези въпроси, това са момичета и жени до 35-40 години". Темата за климатичната тревожност може да е се обвърже с местни проблеми, отбелязва Николай.
Чуйте подкаста по темата!
Според учителя по екология в еко училище "Слънчев лъч" в Пловдив Пенка Иванова при децата се забелязва "чувствителност по екотемите". "Те наистина започват все повече да виждат около себе си, когато има някакъв проблем, свързан с околната среда. Споделят", казва тя. Липсата на задълбоченост по темата за климатичната тревожност в България Пенка Иванова си обяснява с това, че малко хора биха рискували "доста неща около себе си, за да заявят неудобните за обществото въпроси". Затова учителката насърчава своите възпитаници да бъдат активни. Според учителката в 90-та детска градина в София Николина Ганова темата за екологията е важна и може да се възпитава не чрез тревожност, а чрез любов към природата. "Като започнах да работя в тая градина, децата много убиваха буболечки. Исках те да се научат, че не бива да го правят и че трябва да пазят всичко", посочва Ганова и свидетелства, че нагласите на децата децата се променят.
Подкастите от поредицата "Green Deal / Зелената сделка" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Dir.bg.
Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Anchor - Breaker - Pocket Casts - RadioPublic