Близо сме до гражданските космически полети

Успешните тестове на нов тип реактивен двигател, осъществени от малка британска компания, ни доближават до гражданските космически полети, които могат да станат ежедневие.

Обратно в новината

Коментари - Близо сме до гражданските космически полети | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Става дума за авнгардна технология. Твърде скъпа е обаче. Споменаваше се една сума 20 милиарда за разработка и май бяха паунда , но не съм сигурен. Разчита се на частно финансиране и се пресмяташе една цена от 4000 евро билета от Европа до Австралия. Ако става дума за ССТО (single stage to orbit), конвенционалните ракети , благодарение на новите материали, намаляващи структурната маса , могат да се окажат по изгоден вариант.

Следя от 5 години какво правят по проекта Скайлон и действително са готови с маторите .... До 5 години ги виждам да пуснат и прототип на космическия кораб ..... Интересното е че така раъработения двигател може да работи в 3 режим - на обикновен реактивен двигател, на хиперзвуков въздушен реактивен двигател и обикновен ракетен двигател за безвъздушно пространство .... В най-тежкия режим (хиперзвуковия въздушен), ще му се налага да работи не повече от 15 мин на полет за да изведе кораб на космическа орбита - поради това ще бъде и технически сигурен ...

първо 30км не е космоса а стратосферата и треа да се нарича страто, а не космически апарат. второ - какъв е смисъла да се харчат пари за построяването на тоя нов тип самолет - той не е нищо иновативно ново и липсва комерсиална обосновка - предполагам технологията ще е изключително скъпа, а от там и полетите. Планирането на една авиолиния не е лесна задача и треа да се мислят много неща - виждаме, че големи и изглеждащи заети авиокомпании оццеляват на ръба, та кво остава за некви ултра скъпи 30-километрови полети - припомням, че на свръхзвуковите Конкорд се наложи да спрат поради липса на рентабилност, а там двупосочният билет беше от 7000 до 10 000 долара...тоя като е три пъти по-бърз от звука и като консумира три пъти повече гориво си представете колко би струвал билета... никва полезна стойност нема.